1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Bursluluk Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı! 2019 İOKBS
Bursluluk Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı! 2019 İOKBS

Bursluluk Sınavı Soru ve Cevapları Yayımlandı! 2019 İOKBS

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından 2019 yılı ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı soru ve cevapları yayımlandı. 2019 İOKBS soru ve cevapları için tıklayınız.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ÖDSGM tarafından 2 Haziran 2019 Tarihinde Yapılan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının 2019-İOKBS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayınlandı. Aşağıdaki “PDF” dosyasından tüm soru ce cevaplara sınıflar bazında direk ulaşabilirsiniz.

2019 YILI İOKBS SINAVININ DEĞERLENDİRİLMESİ NASIL OLACAK?

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır:

Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.

Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır.

PDF Dosyasında yer alan soru kitapçıkları bağlantıları:

5. Sınıf A Kitapçığı, 5. Sınıf B Kitapçığı, 6. Sınıf A Kitapçığı, 6. Sınıf B Kitapçığı, 7. Sınıf A Kitapçığı, 7. Sınıf B Kitapçığı, 8. Sınıf A Kitapçığı, 8. Sınıf B Kitapçığı, 9, 10, 11. Sınıflar A Kitapçığı, 9, 10, 11. Sınıflar B Kitapçığı, Hazırlık Sınıfı A Kitapçığı ve Hazırlık Sınıfı B Kitapçığına aşağıdaki ”PDF” dosyasından direk ulaşarak bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirebilirsiniz.

Soru kitapçıklarının tamamı için tıklayınız:

pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler