1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bütçe Meclis’e Sunuldu! Her Kesime Destek Var
Bütçe Meclis’e Sunuldu! Her Kesime Destek Var

Bütçe Meclis’e Sunuldu! Her Kesime Destek Var

2021 bütçesi Meclis’e yansıdı. Ekonomide yeni döneme giriyoruz açıklaması ile sunulan bütçede en yüksek pay eğitimin oldu.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Ekonomide yeni bir döneme giriyoruz’ tepisti ile dışa bağımlılığı azaltma yolunda önemli adımlar atan ve Türkiye Cumhuriyeti için yeni bir rota çizen bütçe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.

Şeffaflık Arttırıldı

2021 yılı bütçesi ilk defa Program Bütçe esasları doğrultusunda hazırlandı. Yeni bütçe hazırlama yönteminde kamu idarelerinin bütçelerinin yasama süreçlerinde ve dolayısıyla şefaflığın ve hesap verebirlirliğin arttırılması en büyük hedeflerden bir tanesi.

Adaletli Paylaşım

Yeni bütçe, öğrenciden emekliye, çiftçiden reel sektöre, halka hizmeti esas alacak şekilde, ekonomik ve sosyal kalkınmaya odaklı, yatım ve istihdam için 1.3 trilyon lira içeriyor. Bütçede en büyük pay 211.4 milyar liralık pay ile eğitime ayrıldı. 2021 yılı bütçesinde en fazla artış ise yatırım bütçesinde oldu. Özel sektöre istihdamı ve yatırımı desteklemek için ayrılan bütçe 27.7 milyar lira oldu. Hazinenin desteklemiş olduğu tarımsal kredilere ve kefalete 11 milyar lira, ihracatçıya 4.1 milyar lira, esnafa ise 3.8 milyar liralık finansman desteği sunulacak. Yeni yıl bütçesinde ön görülen gelir miktarı ise 1 trilyon 101 milyon lira oldu. Vatandaşın işini-gelirini koruma ve adaletli paylaşım bütçe oluşturulurken en çok dikkat edilen noktalar oldu.

Sağlık Yatırımına Hız Verildi

2021 yılı bütçesinde sağlık yatırımlarına ayrılan kaynağın 20.1 milyar lira olduğu açıklandı. Bütçenin 18.5 milyar liralık bölümü Sağlık Bakanlığı’na ayrılırken, 1.6 milyar liralık bölümü üniversitelere ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.