1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çalışan Anne Desteği Başvuruları Başladı! Aylık 1300 TL Destek
Çalışan Anne Desteği Başvuruları Başladı! Aylık 1300 TL Destek

Çalışan Anne Desteği Başvuruları Başladı! Aylık 1300 TL Destek

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK çalışan anne desteği için ön kayıtlar başladı. Çalışan anneye 36 ay boyunca aylık 200 AVRO - 1300TL - destek başvuruları başladı. SGK çalışan anne destek başvuru şartları ve tüm detaylar My Memur haberde.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu “SGK” tarafından 3 bin 700 anneye destek için başvurular alınmaya başladı. Toplam 3 bin 700 kontenjanı bulunan çalışan anneye destek başvuru şartlarını ve detaylarını araştıran vatandaşlar için gerekli tüm bilgileri “My Memur” olarak sizler için bu haberimizde detaylandırdık.

İLK 3 BİN 700 KİŞİ İÇİN RANDEVU VERİLECEK

Bu kapsamda “Çalışan Anne Desteği” için ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba Günü itibarıyla alınmaya başladı. Çalışan anneye destek için ayda bin 300 TL destek başvurusu için ön kayıtlar direkt e-Devlet üzerinden veya SGK internet sitesinden gerçekleştirilecek olup ön kaydını başarıyla yapan ilk 3.700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecektir.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİ MİKTARI NE KADAR?

Aylık 200 Avro (€)’dur. Çocuğunuz 36 aylık olana kadar (36’ncı ay dahil) mali destekten en fazla 32 ay boyunca faydalanabilecek.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan (4/a sigortalısı) ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten yararlanabilir.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİNE BAŞVURU VE YARARLANMA SÜRECİ NASIL?

Ön Kayıt işlemleri sadece internet üzerinden yapılacaktır. Projeye başvurabilmeniz için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sistem, başvuru numarasını başvuru sırasına göre otomatik olarak verecektir. Kesin Kayıt ise, illerdeki Proje ofislerinde yapılacaktır.

PROJEDEN YARARLANABİLMEK İÇİN TAŞINMASI GEREKEN ŞARTLAR NELER?

- Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğunuzun olması,

- Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz,

- Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır),

- Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız,

- En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.),

- Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmanız,

- SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamanız,

- Bakıcınızın ücretini en az asgari ücret düzeyinden ödemeniz ve

- Proje kapsamında bakıcı olarak çalışmamanız gerekmektedir.

- Her anne sadece 1 çocuğu için destek ödemesi alabilir.

BAKICININ TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR NELER?

- 5510 sayılı Kanunun Ek 9’uncu maddesi kapsamında tam zamanlı olarak çalışan kadın olması,

- 18 yaşını doldurmuş olması,

- Anne ve çocukla aynı ilde yaşıyor olması,

- Anne ya da babayla birinci dereceden akrabalık bağı olmaması (Aynı evde yaşıyorsa üçüncü derece dahil üçüncü dereceye kadar akrabalık bağı olmaması),

- Bu proje kapsamında aynı zamanda anne olarak faydalanıcı olmaması,

- 0-36 ay çocuk bakımıyla ilgili eğitimli olduğunu İŞKUR, MYK, MEB onaylı belgeyle belgelendirmesi veya lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması.

- Bakıcı, çocuğa kendi evinde de bakabilir.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİNDEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

Proje kapsamında ilk önce ön kayıt yaptıran ve koşulları sağlayan aylık ortalama 3.700 anneye toplam 26 milyon Avro (€) mali destek sağlanacaktır. İlk başvuru sırasına göre kesin listeler ve yedek listeler oluşturulacaktır. Kesin listelerde yer açılması durumunda yedek listelerden aktarım yapılacaktır.

Başvuru ve detaylar için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler