1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çalışan Annelere Evde Çocuk Bakımı İçin Hibe Müjdesi
Çalışan Annelere Evde Çocuk Bakımı İçin Hibe Müjdesi

Çalışan Annelere Evde Çocuk Bakımı İçin Hibe Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışan anneler için “Evde Çocuk Bakımı” projesini seçilen 3 pilot ilde uygulamaya başlandığını duyurdu.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışan anneler için “Evde Çocuk Bakımı” projesini seçilen 3 pilot ilde uygulamaya başlandığını duyurdu.

Bakanlık çalışan anne adaylarının ve yeni anne olanların iş hayatından çekilmesini önlemek için "Evde Çocuk Bakımı" projesini hayata geçirdi. Bursa, İzmir ve Antalya' nın pilot il seçildiği projenin Nisan ayında uygulanmasına başlanacağı belirtildi.Projede çocuk bakıcıları 300 Euro hibe desteği alacaklar. Çocuğuna tek başına bakıp, engelli çocuğu olan ve resmi makamlarca (MEB, İŞKUR) sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıran annelere yapılacak hibe desteği 390 Euro olacaktır.

"Evde Çocuk Bakımı" projesi hakkında açıklamalarda bulunan  SGK Antalya İl Müdürü Selim Erol, proje kapsamında 38 milyon Euro’nun mali destek olarak annelere sağlanacağını belirterek, "Operasyon bütçesi, Avrupa Birliği ve SGK tarafından karşılanacaktır. Operasyon kapsamında toplam bütçenin yaklaşık 38 milyon Euro’sunun annelere mali destek olarak hibe edilmesi planlanmaktadır. Bu proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının arttırılması ve çalışan annelerin doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak işgücü piyasasından kopmalarının önlenmesi amaçlanmaktadır" dedi.

Selim Erol,  başvuru şartları arasında anne ve bakıcının aynı illerde ikamet etmesi, anne ile bakıcının Türk vatandaşı olması gerektiği, annenin başvuru anında hizmet akdine tabi işçi olarak sigortalı çalışıyor olması ve annenin 24 aylık veya daha küçük yaşta çocuğunun olması, annenin en fazla asgari ücretin brüt tutarının iki katına kadar  brüt gelir sahibi olması,  anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmaması,  annenin proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması,  çocuk bakıcısının en az ilkokul mezunu olması gerektiğini belirtti.

Bu şartları taşıyarak başvuru yapanlar çocukları 36’ncı ayını doldurana kadar hibe desteği alabilecekler.Proje kapsamında üç pilot ilde 5 bin anne ve 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere toplam 10 bin kadının istihdamı desteklenecek.Başvurular www.sgk.gov.tr adresinden yapılabilecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.