1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Çalışanların Gelir Vergisi Oranı %15’te Sabitlensin Çağrısı Gündemde
Çalışanların Gelir Vergisi Oranı %15’te Sabitlensin Çağrısı Gündemde

Çalışanların Gelir Vergisi Oranı %15’te Sabitlensin Çağrısı Gündemde

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci çalışanların gelir vergisi sorunu konusunda önemli açıklamalarda bulundu ve vergi oranlarının % 15’te sabitlenmesi gerekliliğini vurguladı.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den “çalışanların gelir vergisi oranı %15’te sabitlensin” çıkışı. Genel Başkan çalışanların gelir vergisi sorununa artık bir çözüm bulunması adına adım atılması gerekliliğini vurguladı ve TBMM Genel Kuruluna gelen ve Vergilerde yeni düzenlemeler içeren kanun teklifine ilişkin olarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

100 TL’NİN 25-40 TL ARASI TEKRARDAN DEVLETE VERGİ OLARAK GİDİYOR!

Ülkemizde bir vatandaş, bütün vergi indirimleri ve istisnalar dahil edildiğinde bile harcadığı her 100 liranın 25 ile 40 lirasını tekrar devlete vergi olarak ödemektedir denildi. Genel Başkan Kahveci çalışan tüm ücretli kesimin yaşadığı mağduriyeti giderecek bir düzenlemenin kanun teklifine eklenmesi ve ücretli çalışanlardan alınan gelir vergisinin hiç olmazsa %15’te sabitlenmesi gerekmektedir açıklamasında bulundu.

ADİL GELİR DAĞILIMI

Adil bir gelir dağılımı için gerekli düzenlemeleri yapmak sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. Ülkede tasarruf yapma imkânına sahip olmayan ve gelirinin tamamını geçimini sağlamak için harcayan kesimin milli gelirden hak ettiği payı alabilmesi ise adil bir vergi ve ücret politikasıyla mümkündür. Devlet, vergiler yoluyla çok kazanandan aldığı vergileri, ücretsiz ya da ucuz kamu hizmeti ve sosyal yardım olarak vatandaşlara sunarken milli gelirin dağılımında adaleti de sağlamış olacaktır denildi.

DAR VE SABİT GELİRLİNİN VERGİ YÜKÜ ZENGİNDEN ÇOK

Dar ve sabit gelirlilerin üzerindeki vergi yükü, ülkedeki zenginlere oranlara çok daha yüksektir. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin araştırmasında bir ailenin aylık tüketmek durumunda oldukları ürünler üzerindeki KDV, ÖTV gibi vergi oranları tespit edilmiş ve ailenin zorunlu olarak yaptığı harcamalardan kesilen toplam vergi oranı hesaplandı. Buna göre Türkiye’de bir vatandaş, bütün vergi indirimleri ve istisnalar dahil edildiğinde bile harcadığı her 100 liranın 25 ile 40 lirasını tekrar devlete vergi olarak ödemektedir.    

KAZANCIN % 40’I VERGİYE

Başka bir ifade ile kazandığımızın %40’ını vergi olarak iade ediliyor.  Ancak tasarruf etme imkânına sahip yüksek gelir grubuna dahil kimselerde bu oran çok daha düşük olmaktadır. İşte adaletsizlik de burada ortaya çıkmaktadır. Fakirin gelirinden %40 vergi kesilirken zenginlerden alınan vergi hiçbir zaman bu oranlara çıkmamaktadır. Zenginden alıp fakire vermek üzere planlanmış olan vergi sistemi fakirden alıp zengine vermek için kullanılıyor.

TBMM’DEKİ VERGİ DÜZENLEMESİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda onaylanan ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan yeni gelir vergisi tarifesi teklifinde çok kazananlardan alınan vergi oranları yükseltilirken ücretli, dar ve sabit gelirlilerin vergi oranlarında bir değişiklik olmadığı görülmektedir. Gelişmiş ülkelere kıyasla 2 kat fazla olan dolaylı vergilere ek olarak kaynağından kolay tahsilat sağlandığı için vergi gelirlerinin büyük bir kısmı ücretlilerden alınan gelir vergisinden oluşmaktadır. Çalışanlar kısa sürede en alt vergi oranı olan %15’lik limiti aşmakta ve yıl içinde %20-%27 oranında gelir vergisi ödemektedir. Hal böyle olunca ödedikleri vergi miktarı yükseldiği için yıl ortasında çalışanların geliri düşmekte ve büyük bir mağduriyet ortaya çıkmaktadır.

Ücretli kesimin yaşadığı bu mağduriyeti giderecek bir düzenlemenin teklife eklenmesi ve ücretli çalışanlardan alınan gelir vergisinin hiç olmazsa %15’te sabitlenmesi gerekmektedir.

Bugüne kadar çalışanların gelir vergisi mağduriyetine yönelik herhangi bir adım atılmaması düşündürücüdür.  Bu durum ülkemizde toplam gelir vergisi tahsilatının yaklaşık %50’sinin GSYİH’nın yalnızca %7’sini alabilen çalışan kesim tarafından ödenmesi sonucunu doğurmaktadır.

DÜŞÜK ÜCRET ALAN ÇALIŞANLAR BİLE KISA SÜREDE VERGİ DİLİMİNE GİRİYOR

Zaten düşük ücret alan ve büyük ölçüde ülkenin en fakir kesimini oluşturan kamu görevlileri, KİT çalışanları ve işçiler kısa sürede bir üst vergi dilimine tabi olmakta, maaşları düşmekte ve aldıkları maaş zammının büyük bölümü, artan gelir vergisi ödemesine gitmektedir. Zaten artan enflasyon karşısında maaşları sürekli eriyen kamu görevlileri, bir darbe de gelir vergisi nedeniyle yemektedir. Bu nedenle çalışanlarımız üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi zorunlu hale gelmiştir açıklamasında bulunuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler