Çalışma Bakanı Soylu’dan emeklilik açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, emeklilikle ilgili çıkarılan yönetmelik hakkında açıklama yaptı. Soylu, bu yönetmelikle milletvekilleri, TSK, emniyet, MİT dahil hiç bir meslek grubuna, kanunun dışında herhangi bir hak verilmediğini açıkladı.

23305
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, emeklilikle ilgili çıkarılan yönetmelik hakkında açıklama yaptı. Soylu, bu yönetmelikle milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet, MİT dahil hiç bir meslek grubuna, kanunun dışında herhangi bir hak verilmediğini belirtti. Bu konuda medyada çıkan haberlerin asılsız olduğunu söyleyen Bakan Soylu “milletvekillerine tatilde de emeklilik hakkı getirildiği” iddiası tamamen asılsızdır dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısının görüşmelerinde, milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), emniyet ve MİT mensuplarıyla alakalı fiili hizmet zammı konusunda, 2013 yılında çıkan kanundan yola çıkılarak, bugün bir gazetede, “milletvekilleri tatilde de emeklilik hakkı kazanacak” diye haber yapıldığını belirtti. Milletvekillerinin etkinliklerini ve itibarlarını bazen azaltmak bazen de çok kritik dönemlerde onları etkisizleştirmek için bu tip haberlerin ortaya konulduğunu belirten Soylu, 2008’de Sosyal Güvenlik Kanunu yenilendiğinde, fiili hizmet zammı tekrar gözden geçirildi. 10 Ocak 2013 tarihinde milletvekilleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet ve MİT mensuplarına fiili hizmet zammı ortaya konuldu. Bu kanunda da milletvekillerimiz için yılda 90 günlük fiili hizmet zammı değerlendirildi dedi.

2014 yılında bunun uygulanmasına yönelik genelgenin yayımlandığını belirten Soylu, genelgedeki bir takım maddeleri yönetmeliğe koymak ve bu şekilde ortaya çıkabilecek eksiklikleri ortadan kaldırmak gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Şubat ve Mart aylarında hazırlık yapıldığını, Nisan ayında ise Resmi Gazete’de yayımlanmak için yönetmelik gönderildiğini hatırlattı. Soylu, bu yönetmelikte; milletvekilleri TSK, emniyet, MİT dahil hiç bir meslek grubuna, kanunun dışında herhangi bir hak verilmediğini, böyle bir şeyin mümkün olmadığını, çünkü kanunun vermediğini ne yönetmeliğin ne de genelgenin ortaya koyamayacağını ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!