1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Çalışma Bakanı Taşerona Kadro Detaylarını Açıkladı
Çalışma Bakanı Taşerona Kadro Detaylarını Açıkladı

Çalışma Bakanı Taşerona Kadro Detaylarını Açıkladı

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, taşeron işçilere kadro düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Taşerona kadro ne zaman verilecek? Taşeron işçilerin maaşları ve sosyal hakları nasıl olacak? 4/C'lilere kadro ne zaman verilecek?

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçilere kadro düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Katıldığı canlı yayında taşerona kadro konusunda çok önemli açıklamalar yapan Bakan Sarıeroğlu, çalışanların kafalarındaki soruları da yanıtlamış oldu. Kamuda çalışan taşeron işçilerin tamamının sürekli işçi statüsüne geçirileceğini belirten Sarıeroğlu, 4/C’lilerin de 4/B statüsüne geçirileceğini açıkladı.

Taşerona kadro ne zaman verilecek, Meclis’e ne zaman sunulacak? Bakan Sarıeroğlu, 900 bine yakın taşeron işçiye verileek kadro düzenlemesinin 2017 yılı bitmeden tamamlanacağı konusunda söz verdiklerini hatırlatarak, çok kısa süre içerisinde bu konuyu sonuçlandıracaklarını ifade etti. Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna açıklanan taşerona kadro düzenlemesi konusunda yaptığımız çalışmadan memnuniyet duyuyoruz dedi.

Taşerona kadro statüsü nasıl olacak? Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 450 bin civarında taşeron işçi, çalıştıkları kurumda direkt olarak 4/D statüsünde sürekli işçi statüsüne geçirilecek. İl özel idareler ve belediyelerde çalışan 400 binden fazla taşeron işçi ise direkt belediyelerin iktisadi teşekküllerinde yine 4/D sürekli işçi olarak istihdam edilecekler. Büyükşehir belediyeleri, ili ilçe ve belde belediyelerinin tamamı bu kapsama dahil edilecek.

Taşeron işçilerin maaşları ve sosyal hakları nasıl olacak? Taşeron işçilere geçmişte yapılan düzenleme ile sendikal örgütlük hakkı verildiğini hatırlatan Sarıeroğlu, taşeron işçilerin mevcut haklarıyla kadroya geçeceğini belirtti. Bakan Sarıeroğlu, mevcut şartlarıyla kadro geçen işçiler için önümüzdeki dönemlerde gerekli iyileştirmelerin yapılacağını ifade etti. Mevsimlik ve geçici işçiler için de iyileştirme yaptıklarını kaydeden Sarıeroğlu, 5 ay 29 gün olan çalışma süresini 4 ay daha uzattıklarını söyledi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
8 Yorum