1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Çalışma Bakanı'ndan Çok Önemli Kıdem Tazminatı Açıklaması
Çalışma Bakanı'ndan Çok Önemli Kıdem Tazminatı Açıklaması

Çalışma Bakanı'ndan Çok Önemli Kıdem Tazminatı Açıklaması

Faruk Çelik Kıdem Tazminatı Konusunda Son Sözü Söyledi! Yapılan Açıklamalar Kıdem Tazminatı Bekleyenleri Umutlandıracak

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik "KIDEM TAZMİNATI" konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çelik öncelikle Kıdem Tazminatının 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde çözülmesinin zor olduğunu dile getirdi. Çözmek istediklerini fakat yetişemeyeceğini dile getirdi.

30 Mart Meclisin son haftasında “İş Güvenliği Yasası”na eklenebileceğini dile getiren Çelik tüm siyasi parti grupları ile anlaşılırsa son hafta gündeme getirilmesinde bir sakınca olmadığını belirtti ve şunları ekledi. İşçilerin mevcut haklarından bir şey kaybedilmesinden yana olmadıklarını, kıdem tazminatında şu an ne varsa aynı şekilde korunacağını belirtti.

Bireysel hesaba yatırılması gerektiği patronların kasalarında 15 yıl tutulmaması gerektiğini savundu. Yeni yapılacak sistemde ister işçi fona yatırsın isterse eski sistemde devam etsin. Bunu seçme hakkı vermek istiyoruz dedi.

13 Milyon kayıtlı çalışandan sorumlu olduğunu ve %33’te kayıtsız olduğunu dile getirerek bu sayını 20 milyona yaklaştığını dile getirdi. Bu çalışanlardan kendisinin sorumlu olduğunu dile getirerek 13 yıl çalışan bir kişi patron iflas ettiği zaman veya işi bırakıp gittiğinde ne yapacağını sordu. Bu sistemde olunca hem işçi hem patron karlı çıkacak. İşçinin kendi hesabında kalırsa garantörü devlet olacak. Patronda yıllardır çalıştırdığı elamanının tazminat hakkını 15 yıl boyunca kasasında tutmayabileceğinden işçiler ayrılmak isterse ne yapacak. Yeni kıdem tazminatı yasası bu sorunların hepsini çözecek dedi.

Kıdem tazminatı hakkından kimse vazgeçmeyeceğini ve tarafların hepsi ile anlaşma olmadan Cumhurbaşkanının masasına hiç bir şey gitmeyeceği belirtildi. İşçinin tazminatı güvence altında olacak, devlet tasarruf yapması sağlanacak. İşveren ise tazminat vereceği zaman işyerini kapatmak zorunda kalmayacak ve zorlanmayacak. 100 işçinin 15 yıllık tazminatını verirse patron batar şeklinde konuştu.

7 Haziran’a kadar talep gelirse çözmek istiyoruz diye devam eden Bakan, tamamen uzlaşmaya yönelik açıklamalar olması gerekir Artık bu konuyu kendilerinin ne gündeme ne de Meclise getirmeyeceklerini dile getiren Faruk Çelik, sonuç olarak sendikalar gelecekler anlaşma sağlayalım, çerçevesini çizelim diyecekler. Aksi taktirde çözümün olmayacağını ve sürecin beklemede kalabileceğini dile getirdi. Sendikalar gelene kadar da Meclis’e bu konuyu kendimiz getirmeyeceğiz dedi.

Hiçbir işçi de hiçbir sendikacı hükümeti sorumlu tutmasın çünkü sorunlusu sendikalardır diye de sözlerine son verdi.

BAKAN'IN KONUŞMASI İÇİN TIKLAYINIZ

10 Soruda Yeni Yapılacak Kıdem Tazminatı

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.