1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Çalışma Bakanından memuriyete yeni düzenleme açıklaması
Çalışma Bakanından memuriyete yeni düzenleme açıklaması

Çalışma Bakanından memuriyete yeni düzenleme açıklaması

Kamu personel rejimine yeni düzenlemeler geliyor. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, devlet memurluğu sisteminin değişmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kamu personel rejimine yeni düzenlemeler geliyor. 15 Temmuz hain darbe kalkışması sonrasında terör örgütleri ile ilişkileri bulunan memurlar ihraç edilirken diğer taraftan da kamu personel rejimindeki statü, ücret, çok başlı yönetim başta olmak üzere sistem açığını da kapatacak düzenlemeler yapılıyor. Yeni dönemle birlikte devlette garantili iş dönemi yerine esnek bir yapı oluşturulacağı belirtiliyor. Görevini aksatan, kötüye kullanan ve vatana ihanet eden memurlar için OHAL düzenlemelerine ihtiyaç duyulmadan, gerekli görüldüğünde işten atılabilecek. Kamu kurumlarında personel planlaması yapılırken, kurum içi ve bölgeler arası personel dağılımı da yeniden düzenlenecek. Kritik bölge, illerde vatandaşa doğrudan hizmet verilen noktalardaki personel açığı da kapatılacak.

667 sayılı KHK kapsamında FETÖ ile bağlantısı bulunan 60 binden fazla memur ihraç edilmişti. Yeni çıkarılacak KHK ile de PKK ile ilişkisi tespit edilen 40 bin memurun daha ihraç edileceği konuşuluyor. Haksız yere memuriyetten çıkarıldıklarını iddia edenler için komisyonlar oluşturuldu ve mağduriyetlerin giderilmesi için tekrar incelemeler yapılıyor. Bank Asya, FETÖ okulları, sendika, bağış, sosyal medya hesapları, ortak-kesin kanaat, BYLock gibi parametrelerde temel kriterler tespit ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada, "Örgütle hiçbir bağlantısı yok ama Bank Asya'dan konut kredisi kullanmış. Bu suçlu olması için bir neden değil. Ancak Bank Asya'daki maaşının üçte birini örgüte vermiş. Bu benzeri ayrıntılarda dikkate alınarak yeni kriterler belirlendi" ifadelerini kullandı. Kamudaki iş garantisinin FETÖ gibi yapıların beslenmesine katkı sağladığını belirten Müezzinoğlu, kamuda bankamatik memurlara dikkat çekerek, "Bakıyorsunuz yasa iş garantisi veriyor. Bakıyorsunuz bakanlığa, kuruma uğramayan onlarca müşavir var. Bankamatik memur diyoruz. Bakanlık, milletvekilleri gidiyor. Turizm müdürü bakıyorsunuz mahkeme kararıyla 6 defa geri aynı göreve geliyor. Bu işi nasıl yürüteceksiniz. Kamu personel rejimi değişmek zorunda" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler