1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Çalışma Bakanlığından Kadınlara Aylık 400 Lira Bakım Desteği
Çalışma Bakanlığından Kadınlara Aylık 400 Lira Bakım Desteği

Çalışma Bakanlığından Kadınlara Aylık 400 Lira Bakım Desteği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 2018 yılında kadınların işgücüne katılımını desteklemek için aylık 400 TL bakım desteği sağlanacağını belirtti. Bakım desteği alabilmek için gerekli koşullar ve kurs başvuru şartları nelerdir?

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan kadın istihdamını arttıkmak amacıyla 2018 yılında aylık 400 TL bakım ücreti verileceğini belirtti. Öncelikli bakım desteğinden faydalanmanın ön koşulları açılacak kurslara veya programlara katılmak ve 2 ile 5 yaş arası çocuk sahibi olmak. Bu ön koşulu sağlayanlar diğer kurs şartlarını yerine getirirlerse destekten faydalanabilecekler.

Bakan Sarıeroğlu'nun yaptığı açıklamada işbaşı eğitim programlarına ve mesleği eğitim kurslarına katılan kadınlar için bakmakla yükümlü oldukları 2 ile 5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 TL bakım desteği sağlanacağını belirtti. Bu destek başvuruları ile ilgili olarak Bakanlık başvuru detaylarını yayımlayınca My Memur olarak ayrıca bilgilendireceğiz.

Bilindiği üzere işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kursları Türkiye iş Kurumu bünyesinde sürdürülmektedir ve başvuru şartları da sabittir. Aylık 400 TL bakım ücreti alabilmek için başvuru detaylarını sizler için hazırladık.

İşbaşı eğitim programlarından yararlanma şartları; Kuruma kayıtlı işsiz olmak, İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak, Emekli olmamak, Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.

İŞKUR kapsamında bu şartlar yer alırken Çalışma Bakanlığının TOBB ile yapılacak işbirliğinde daha esnek şartlar yer alacaktır. Şartlar ve başvuru detayları geldikçe sizleri ayrıca bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bakan Sarıeroğlu işbaşı eğitimini ve mesleki eğitiim kursları ile ilgili çalışmaları yürütmek için TOBB ile protokol imzalandığını açıkladı. TOBB ile imzalanan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) kapsamında 2 yıl boyunca mesleki eğitim kurslarımızda teorik ve pratik eğitimi verilecek.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler