1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 Yılı Performans Programı Yayımlandı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 Yılı Performans Programı Yayımlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 Yılı Performans Programı Yayımlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 yılı performans programı yayımlandı. Hazırlanan ve yayımlanan performans programında personel sayısı, 2018 yılı hedefleri gibi stratejik planlar yer aldı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2018 yılı performans programı yayımlandı. Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun imzasıyla yayımlanan performans programı 116 sayfadan oluşuyor. Programda bakanlığı 2018 mali yılı performans hedefleri, 2017 yılında ulaşılan hedefler, yapılması planlanan çalışmalar ve personel sayısı gibi bilgilere yer verildi.

Performans programında Bakan’ın sunuş yazısının ardından ÇSGB’ye ait fiziksel, mali ve insan kaynakları bilgileri gibi genel bilgiler yer aldı. Ayrıca temel politika ve öncelikler, bakanlığın amaçları ve hedefleri, performans hedefleri, faaliyet maliyet tabloları, kaynak ihtiyacı gibi başlıklar bulunuyor.

Programda 2018 yılında kadın ve engelli istihdamının artırılması, kayıt dışı istihdamın azaltılması, esnek çalışma ve kıdem tazminatı düzenlemesinin yapılması gibi hedefler dikkat çekiyor. Buna göre 2016 yılında 30,5 olan kadın istihdam oran 2017 yılında yüzde 31’e yükseldi. 2018 yılında bu oranın yüzde 32’ye getirilmesi hedefleniyor.

Esnek çalışma ve kamu personeli sisteminde değişiklikler de programda dikkat çekiyor. 2018 yılında uygun kamu kurum ve kuruluşlarından başlanarak esnek çalışma modelinin geliştirileceği belirtiliyor. Ayrıca işçiler için yarı zamanlı çalışma oranının yüzde 11,77’den yüzde 12,33’e getirilmesi hedefleniyor. 2018 yılı performans programı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.