1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Çalışma Zorluğu Olan Bölgelerde Öğretmen Tutmanın Yolu Teşvik Olarak Belirlendi
Çalışma Zorluğu Olan Bölgelerde Öğretmen Tutmanın Yolu Teşvik Olarak Belirlendi

Çalışma Zorluğu Olan Bölgelerde Öğretmen Tutmanın Yolu Teşvik Olarak Belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı, çalışma zorluğu olan bölgelerde öğretmen tutmanın yolunu sözleşmeli öğretmenlik olarak görüyor. Oysa hem anket sonuçları hem de mantık buna ne diyor? Sözleşmeli öğretmenlik çözüm değil sorun üretiyor!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB SÖZLEŞMELİ öğretmenliği çözüm yolu zannediyor. Eğitimciler ne der acaba? Çalışma zorluğu olan bölgelerde öğretmen tutmanın yolu nedir sorularıyla anket çalışması yapan Anadolu Eğitim Sendikası AES çarpıcı sonuçlar elde etti.

Bu kapsamda çalışma zorunluluğu olan bölgelerde öğretmen tutmanın yolu şu şekilde oylandı: % 3’ü Sözleşmeli Öğretmenlik, % 70’i Teşvik, % 5’i Rotasyon, % 22’i Adil Yer Değiştirme Yöntemi olarak değerlendirildi.

Bakanlık, çalışma zorluğu olan bölgelerde öğretmen tutabilmek için daha önce denenmiş ve başarısız olmuş SÖZLEŞMELİ öğretmenliği çözüm olarak tekrar hayata geçirdi. Çalışma zorluğu olan bölgelerde öğretmen sirkülasyonu fazla olduğu için ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. O bölgelerde görev yapmış bir öğretmen ve sendikacı olarak bu sorunun çözülmesi gerektiği belirtiliyor.

Bu sorunun çözümü Sözleşmeli Öğretmenlik değildir. Teşvik ve adil bir yer değiştirme sistemi ile bu bölgelerde öğretmenlerimiz daha uzun süre çalışacak, istekli olarak o bölgelere gideceklerdir.

Teşvik ve Adil yer değiştirme sistemi ile ilgili detaylı raporumuzu bakanlığımızın ilgili birimleri ile paylaştık. Öğretmenlerimiz önünü görebildiği takdirde kendi istekleri ile o bölgelere gideceklerdir. Sözleşmeli Öğretmenlik ile sadece eşlerinden ve çocuklarından ayrı mutsuz öğretmenleri sınıflara sokmuş oluruz.

Öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmamalı. Öğretmenlerimiz KADROLU olmalı. Bu yüzden Sözleşmeli Öğretmenler kadroya geçirilmeli ve o süre içerisinde eş durumu atamaları yapılmalıdır. Sayın bakan eğitim hizmeti sürekli değil mi? ücretli öğretmen, geçici öğretmen ayıbını bitsin kadro haktır!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler