1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çamur Örnekleri İncelendi! Yoğun Koronavirüs Bulundu!
Çamur Örnekleri İncelendi! Yoğun Koronavirüs Bulundu!

Çamur Örnekleri İncelendi! Yoğun Koronavirüs Bulundu!

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi tarafından çamurda koronavirüse rastlandığı bildirildi.

A+A-

Marmara Üniversitesi Proje Hakkında Bilgi Verdi

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan yaptığı açıklamayla dikkat çekti. Kocamemi, dünyada ilk defa olmak üzere çamur örneklerini inceleyen ve yeni tip koronavirüs covid-19 arayan ilk ülke olarak literatürde yer aldığımızı, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Yapılan analizler neticesinde çamur örneklerinde covid-19 bulgusuna rastlandığını, yoğun bulgular elde ettiklerini belirtti. Giriş sularından daha fazla çamurdan alınan örnekleri takip ederek konuyu değerlendirdiklerini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Açıklamıştı

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında atık sularda araştırma yapılmaya devam ediliyor. Bu araştırmada önemli sonuçların elde edildiği açıklandı. Bilge Alpaslan Kocamemi, çamurlu sularda yaptıkları analizlerde önemli gelişmeler kaydettiklerini, giriş sularından çok çamurdan örneklerde takiplerinin devam ettiğini söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli tarafından daha önce yapılan bir açıklamada Türkiye’de koronavirüs dağılımı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilmek ve ihtimallere karşı erken uyarı sisteminin geliştirilmesi için Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı’nın koordinasyonunda çalışmalar yürütüleceği söylenmişti.

“Türkiye Çamuru İnceleyen İlk Ülke Oldu”

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Bilge Alpaslan Kocamemi yapılan araştırmayla ilgili bilgilendirmelerde bulundu, projede kaydedilen aşamalardan bahsetti. Son yaptıkları açıklamalarda üç farklı laboratuvarın faaliyete geçtiğini söylediklerini, İstanbul ve Samsun’da bulunan laboratuvarlarda yoğun çalışmalar yürütüldüğünü, İstanbul’daki giriş sularından örnekler alındığını ve analizler yapıldığını açıkladı. Bu örneklerin analiz sonuçlarının dünyada yayımlandığını, dünyada çamur örneğinden ilk kez inceleme yapan ülke olarak literatüre geçtiğimizi haber verdi. Covid-19’un çamur örneklerinde yoğun olarak bulunduğunu ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.