Cari Açık Nedir?

Finans sektörünün bir parçası olan birçok bireyin bilmesi gereken bir takım kavram ve terimler bulunmaktadır.

71976
Daha Fazla Göster

Cari Açık Nedir?

Cari Açık Nedir?
Cari Açık Nedir?

Bu bağlamda özellikle uluslararası ticaret, ülke ekonomileri ve ülkelerin birbiri ile olan finans konularındaki araştırmaların içerisinde yer alan kişilerin bilmesi gereken kavramların başında cari gelmektedir.

Buna göre cari açık nedir diye bir soru yöneltildiğinde kısaca şu ifade kullanılabilir. Cari açık, bir ülkenin diğer ülkeler ile mal, hizmet ve servis alışverişini gösteren bir tablodur. Açık söz konusu olduğunda ilk olarak akla gelen ifadeler ülkenin ithalat ve ihracat dengesinin karşılığıdır.

Cari Açığın İncelenmesi

Cari Açığın İncelenmesi
Cari Açığın İncelenmesi

Açık, özellikle ülkelerin birbiri ile olan alışverişinin neticesinde ortaya çıkan bir tablo olduğu için genellikle 3 kalemde incelenir. Bu bağlamda ilk olarak devletlerin ithalat ve ihracat dengesi başta olmak üzere, hizmetler hesabı olarak bilinen sigortacılık, turizm, taşımacılık vb. ticari faaliyetler ile para transferleridir. Para transferleri denildiğinde akla ilk olarak yurtdışında çalışan ülke vatandaşları ile yurtdışından gelen yabancı ülke vatandaşlarının gerçekleştirmiş olduğu döviz giriş çıkışıdır.

Cari Açığın Meydana Gelmesindeki Etmenler

Cari açığın meydana gelmesindeki en önemli etmen ihracat ve ithalat faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir. Buna göre ülkenin dışarıdan almak zorunda kaldığı ürünleri ithal etmesi gerekirken, yurt içinde üretilen ürünlerin dünya ülkelerine pazarlanması neticesinde ihracat faaliyeti gerçekleştirilir. Açık nedir sorusuna etki eden etmenler arasında devletin yapmış olduğu işlemler dışında ülke içerisinde yer alan şirketlerin kar ve faiz transferleridir. Buna göre ülke sermayesine sahip olan bir şirket yurt dışından ülke içerisinde kar ve faiz transfer etmesi veya aynı şekilde yabancı ülkenin yurt içindeki faaliyetlerinde yurt dışına kar ve faiz transfer etmesinde cari açığın meydana gelmesinde etkilidir. Ülke olarak bizler yurt dışında transfer ettiğimiz ürünler arasında enerji başta gelmektedir.

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Olur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cari Açık Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!