1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Yapan İller ve Başvuru Şartları
Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Yapan İller ve Başvuru Şartları

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Yapan İller ve Başvuru Şartları

İçişleri Bakanlığı Mahalle ve çarşı bekçisi alımı kapsamında 14 bin 500 kadro için ilanlar yayımlanmaya başladı. Bekçi alımı şartları ve başvurularına dair detaylar için tıklayınız.

A+A-

İçişleri Bakanlığının 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu kapsamında Emniyet Hizmetleri Sınıfında il ve ilçelerde görevlendirmek üzere yapacağı 14 bin 500 kamu personeli alımı ilanları Devlet Personel Başkanlığı ve Valilikler tarafından ilan edilmeye başladı. Haberimizin en altında başvuru yapılan illerin güncel listeleri bulabilirsiniz.

Sözlü sınavın ardından yazılı sınav yapılacak!

Aranan şartları taşıyan adaylar öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak olup, sözlü sınavdan geçerli not alan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacaktır. Yazılı sınav sonuçlarına göre asil ve yedek aday listesi belirlenecektir. Başvurular sadece bir ilçe için yapılabilir.

Yazılı sınav valilikler, Mülakat kaymakamlıklar tarafından yapılacak!

İlin merkez ilçe sınırları içinde çalıştırılmak üzere alınacak adaylar için Mülakat Sınavları ilgili İlçe Kaymakamlıklarınca, Yazılı Sınav ise Valilikçe yapılacaktır.

Bekçi alımı başvuru genel şartları nelerdir?

Erkek ve Türk vatandaşı olmak, en az lise veya dengi okul mezunu olmak, görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından verilmiş raporla belgelemek, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki şartları taşımak gerekmektedir.

Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından büyük olmamak, Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

Türk toplum anlayışına göre kötü şöhretli tanınmamak, Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak, Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak, En az 167 cm boyunda olmak, Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak gerekmektedir.

Bekçi alımında adaylardan istenen belgeler nelerdir?

T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi, (aslı kontrol için yanında bulunacaktır.) Okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği, Askerlik durum belgesi, 4,5x6 cm ölçülerinde (6) adet fotoğraf, Adli sicil belgesi, Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge, Hazırlık okumuş ise belgesini ibraz etmek zorundadır.

Adaylar başvuru süresi içerisinde başvuru dilekçesinde eksiklik görmeleri halinde, görevli personele düzelttirip yeniden imzalayacaklardır. Başvuru dilekçesinde belirtilen bilgiler, yapılacak işlemler için esas alınacağından, beyan edilen yanlış bilgilerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Bekçi alımı sözlü ve yazılı sınav bilgileri!

Bekçi alımı sözlü sınavında genel kültür durumu, genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı, herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük, gibi bekçiliğe girmeye mani halleri olup olmadığı değerlendirilecektir.

Sözlü sınavda 100 tam puan üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak yazılı sınava çağrılacaktır. Sözlü sınav sonuçları, mülakat sınavından sonra en geç iki gün içerisinde Valilik veya Kaymakamlıkların internet adresinden ilan edilecektir.

Yazılı Sınav soruları Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden tertip olunacaktır. Yazılı sınavın şekli, sınav süresi ve sınavda sorulacak soru adeti Valilikçe oluşturulan Komisyonda belirlenecektir. (Muhtemel yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli 50 soru yöneltilecek olup, sınav süresi 60 dakika olacaktır.)

Bekçi alımı yapılan illerin tam listesi sürekli güncellenecektir!

Trabzon ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Samsun ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

İstanbul ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

İzmir ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Bursa ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Gaziantep ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Hatay ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Mersin ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ

Antalya ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Adana ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ

Erzurum ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Ordu ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Ankara  ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Kocaeli ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

Sakarya ili bekçi alımı ilanı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum