Çevre Sağlığı Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Çevre ve insan sağlığı konularında hassas bir yapıya sahip olan birçok kişi, mesleki deneyimleri çerçevesinde çevre sağlığı teknisyeni olmak istemektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65488
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre Sağlığı Teknisyeni Nedir?

Çevre Sağlığı Teknisyeni Nedir?
Çevre Sağlığı Teknisyeni Nedir?

Birçok sağlık meslek grubunda teknikerlik işi yapan bireyler, ameliyat ve nöbet gibi kavramlardan dolayı yoğun bir iş temposuna sahiptir. Çevre sağlığı teknikerleri, diğer tekniker kollarına göre biraz daha rahat fakat çok önemli bir mesleği icra etmektedir. Çevrenin ve insanın sağlığının korunması adına verimliliğin arttırmasına yönelik çalışmalar yapan kişilere çevre sağlığı teknisyeni denir.

Çevre Sağlığı Teknisyeni Görevleri

Çevre Sağlığı Teknisyeni Görevleri
Çevre Sağlığı Teknisyeni Görevleri

Çevre sağlığı teknisyenleri, insan ve çevre kavramları adı altında bazı görevlere sahip durumdadır.

  • Teknisyenler, hava, su ve toprak üzerinde analizler gerçekleştirerek çevrenin kirlilik ve temizlik oranlarını ortaya koymaktadır.
  • Çevre sağlığı teknisyenleri kirli gaz ve atıkların çevreye verdiği zararı önlemek adına konulmuş olan kuralların düzenli bir şekilde uygulanması adına emek harcar.
  • Teknisyenler aşırı kirlilik raporu ile karşı karşıya kaldığı bir rotada bu kirliliğin nedenlerini inceleyerek hazırlık yapar.
  • Saha araştırmalarına da katılan teknisyenler, denetimler ile beraber birtakım raporlar oluşturur.
  • Çevre ve kirlilik oranları ile ilgili raporlar hazırlayan teknisyenler konuyla ilgili olarak kurum ve kuruluşları bilgilendirir.

Çevre Sağlığı Teknisyeni Nasıl Olunur?

Çevre Sağlığı Teknisyeni Nasıl Olunur?
Çevre Sağlığı Teknisyeni Nasıl Olunur?

Çevre sağlığı teknisyeni olmak adına araştırma yapan bireyler, eğitim sürecini de gözden geçirmektedir. Teknisyen olmadan önce tekniker ve teknisyen arasındaki farkın iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Teknisyen olma hayali kuran adaylar, ilköğretim eğitimlerinin ardından liselerden mezun olmalıdır. Lise mezuniyeti sonrasında 2 yıllık önlisans programlarında ilgili bölümleri bitirmek, resmi olarak çalışma imkanı vermektedir. Belirli bölüm mezunlarının bu mesleği yapabildiği günümüzde çevre, çevre koruma, çevre kirlenmesi ve kontrolü, çevre sağlığı ve çevre koruma ve kontrol gibi bölümlerden mezun olunmalıdır. Bu bölümlerden mezun olan teknisyen adayları, ardından iş arayışlarına başlayabilir.

Çevre Sağlığı Teknisyenlerinin Sahip Olması Gereken Özellikler

  • Teknisyenler, işlerinde başarılı olabilmek için bazı özellikler barındırarak kendilerine artı değer katabilir.
  • Çevre sağlığı teknikeri disiplinli olup analiz yeteneği barındırmalıdır. Raporlamalar yapacak olmalarından dolayı, analiz yetenekleri son derece önemlidir.
  • Raporlama yapabilmenin yanı sıra insan sağlığı konusunda hassas olmaları da kritiktir. Çünkü meslekleri gereği insan ve çevre sağlığı üzerinde çalışacaklardır.
  • Kimya ve biyoloji alanında bilgi depolaması yapmaları, meslek kolu için son derece önemlidir.

Çevre Sağlığı Teknisyenleri Ne Kadar Maaş Alır?

Özel sektör ve KPSS sınavı sonrasında sağlık ocakları, sağlık müdürlükleri, belediyeler, hıfzıssıhha müdürlükleri ve halk sağlığı laboratuvarları gibi yerlerde çalışma imkanı bulan teknisyenler, ortalama olarak 3 bin 600 TL dolaylarında maaş ile iş başlangıçlarını yapmaktadır.

Çevre Sağlığı Teknikeri Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çevre Sağlığı Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!