Çeyiz Parası Hakkında Tüm Detaylar!

Çeyiz parası nedir? Kimlere, hangi şartlar altında verilir? Çeyiz parası hakkında tüm detaylar mymemur.com.tr'de!

67298
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çeyiz Parası Hakkında Tüm Detaylar!

Çeyiz Parası Hakkında Tüm Detaylar!
Çeyiz Parası Hakkında Tüm Detaylar!

Anne ve babası vefat etmiş olan ve bu yüzden yetim aylığı alan kadınlara, evlenmeleri halinde devlet tarafından aldıkları maaşın 24 katına kadar evlilik desteği için verilen paraya çeyiz parası denir.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz Parası Nedir?
Çeyiz Parası Nedir?

Halk arasında tanımlanan, devlet tarafından annesi ve babasını kaybetmiş olan kadınlara verilen evlilik ödeneğidir. Bu para SGK tarafından sadece kadınlara verilmektedir.

Çeyiz parasının kadınlara verilme sebebi ise, kadınların aldıkları yetim aylığı evlenmeleri durumunda kesileceği için bir defa olmak şartı ile daha önce almış oldukları aylığın 2 senelik toplamının hesaplanarak evlenme ödeneği adı altında verilmesidir. Bu para sadece evlenmiş olan kadınlara verilmektedir.

Şartları Nelerdir?

Yetim aylığı kesilmiş olan kadınlar bu ödenekten yararlanmak için 5 sene içerisinde SGK’ya başvurarak çeyiz paralarını alabilirler. Başvuru yapmak isteyen kişiler gerekli evraklarını düzenlemelidirler. Başvuru resmi nikâh sonrasında yapılmalıdır. Resmi nikâhlı olmayan kişilere ödemesi yapılmamaktadır.

Başvurular SGK Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine olmaktadır.

Anne ve babasını kaybetmiş olan ve bu durumdan olayı yetim aylığı alan kız çocukları bu yardımdan yararlanabilirler. Almak için başvuruda bulunan kız çocuklarının daha önce yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir. Yani bir kadının bu aylığı alması için vefat durumundan dolayı yetim aylığı alıyor olması ve yetim aylığı alırken evlilik yapmış olması gerekmektedir. Ek olarak dul olanlar yani ikinci evliliğini yapacak olan kadınlar bu yardımdan yararlanamazlar. Evlenme ödeneğinden yararlanabilmek için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Sigortalı Çalışan Alabilir Mi?

Sigortalı Çalışan Çeyiz Parası Alabilir Mi?
Sigortalı Çalışan Alabilir Mi?

Sigortalı çalışan kadınlar yetim aylığından yararlanamadığı için böyle bir şey mümkün değildir. Diğer bir yandan sigortalı çalışırken işten çıkıp yetim aylığı için başvuru da bulunan ve yetim aylığı almaya hak kazanan kişiler, yetim aylıklarını aldıklarında bir evlilik yapma kararı alırlarsa doğal olarak çeyiz parası alma hakkı kazanırlar.

İkinci Evlilikte Çeyiz Parası Alınır Mı?

Bu para ilk kez evlenen kadınlara bir defaya mahsus verildiği için ikinci evliliklerinde çeyiz parası yardımı yapılmamaktadır.

Çeyiz Parası Alan Kadınların Yetim Aylığı Kesilir Mi?

Çeyiz Parası Alan Kadınların Yetim Aylığı Kesilir Mi?
Çeyiz Parası Alan Kadınların Yetim Aylığı Kesilir Mi?

Kadınlar evlilik yapmaları durumunda eşlerinin sigortalarından yararlandıkları için, herhangi bir aylık ya da ödeme almamaktadır. Yetim aylığı alan kız çocuklarına 2 senelik aylık miktarları direkt olarak verildiği için aslında 2 sene daha ödeme alıyorlar gibi sayabiliriz.

Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Çeyiz başvurusunda bulunacak kişinin nüfus kimlik belgesi ya da ehliyeti
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış olan başvuru formu
  • Resmi nikahın kıyıldığına dair evlenme belgesi ya da nüfus kimlik belgesi
  • Evlenmeden önce yetim aylığı alındığına dair bir belge

Ödeme Nasıl ve Nereden Yapılır?

Ödemeler genel olarak Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. O yüzden Ziraat Bankası’nda herhangi bir hesabı olmayan kişiler çeyiz için başvuruda bulunduktan sonra bir banka hesabı almalıdır. Ödenek onaylandıktan sonra ise, bildirmiş olduğunuz banka hesabına gerekli ödeme yatırılacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çeyiz Parası Hakkında Tüm Detaylar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!