Çiftçi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Günümüzün çalışma alanları yıllara göre tarımdan hizmet sektörüne ve sanayi sektörüne doğru kaymaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

64059
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pek çok kişi iş bulmak için köylerden kente göç etmiş ve yoğun betonlar içinde toprakla ilişiği kesilmiştir. Özellikle son dönemlerde şehirleşmenin bunaltıcı yanlarının daha da fazlalaşmasıyla insanlar şehir hayatından kurtulmak için farklı arayışlar içine girmektedir. Bunların başında da sakin yerlere yerleşme ve çiftçilik gibi alternatif mesleklere yönelme gelmektedir.

Çiftçi Nedir?

Geçimini topraktan ekip biçtiği bitkisel ürünler ya da baktığı hayvanlardan elde edilen hayvansal ürünler aracılığıyla kazanan kişidir. Çiftliğin sahibi olabildiği gibi, başkasının çiftliğinde çalışan kişiler için de ırgat, rençper denmektedir.

Çiftçinin Görevleri Nelerdir?

Temel olarak basit bir giriş yapacak olursak topraktan veya hayvanlardan insanların yiyebileceği gıdaların ve her türlü satışı yapılabilecek tarımsal hayvansal ürünü elde eder.

Bunun dışında o ürünlerin bakımından, büyütülmesinden, korumasından da sorumludurlar. Örneğin hayvansal gıda elden eden, gıda elde ettiği hayvanın bakımıyla ve her türlü hastalık benzeri durumuyla da ilgilidir. Kimileri bu gibi durumlar için işçi de çalıştırabilir. Bu çiftçinin tercihine kalmıştır. Örneğin toprak sahibi bir çiftçi ürünün bakımını yıl içinde bakımını yapar ama toplanması için bu işi yapmak üzere işçilerle anlaşabilir.

Çiftçiler Ne Yapar?

 • Doğru bitkiyi seçer. Her şey her yerde yetişmez. Topraktan en fazla verim alabileceği ürünü bulmalıdır. Meyve ağacı, sebze meyve, kereste, tarla ürünü, özel mahsül, tıbbi aromatik bitki, bağcılık, yem bitkisi, tahıl gibi birçok alan saymak mümkündür ve bu alanlarda yetiştirilecek yüzlerce gıda vardır.
 • Toprağın bakımı
 • Hayvancılık yapar. Büyükbaş, küçükbaş veya kümes hayvanlarını kapsar. Hayvancılıktan çoğunlukla et, süt ve yumurta elde edilir.
 • Arıcılık yapabilir. Arılardan bal dışında, polen, arı sütü veya balmumu da elde edilebilir.
 • Salyangoz yetiştiriciliği
 • Solucan yetiştiriciliği
 • Ürünleri için alıcı bulup, pazarlama ve satışını yaparlar.

Herkes Çiftçi Olabilir?

Herkes çiftçi olabilir. Bu konuda herhangi bir yasal sınırlılık söz konusu değildir. Yaşınız, eğitim durumunuz ne olursa olsun bu mesleği yapabilirsiniz.

Sadece bu iş için kişisel özelliklerinizin gerçekten uygun olup olmadığına dikkat edin. Bedensel işçilerdir ve gün içinde devamlı hareket halindelerdir. Kimisi saatlerce güneş altında dinlenmeden çalışır. Yorucu olabileceğini ve bedeninizin bunu kaldırıp kaldıramayacağını göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Nasıl Çiftçi Olunur?

Nasıl Çiftçi Olunur?
Nasıl Çiftçi Olunur?

İlk yapmanız gereken şey pazarı çok iyi tanımak. Bol bol bu alanda kitap okumalısınız hatta mümkünse üniversitelerin ziraat ile ilgili bölümlerinde okuyabilirsiniz.

İkinci olarak hangi ürünü yetiştireceğinizi saptamalısınız. Ve tabii bunun için en uygun yeri bulmalısınız. Ürününüzü yetiştirmek için gerekli ekipmanları edinmelisiniz. Resmi yerlere başvurmalı ve ÇKS belgesi edinmelisiniz. Bundan sonrası ise çalışmakta ve pazarlamanızı yapabilmekte.

Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

 • Sahip olması gereken en önemli nitelik sabırdır
 • Bedensel olarak kuvvetli olması
 • Yeniliklere açık olması
 • Araştırmayı sevmesi
 • Doğayı sevmesi

Başarılı Bir Çiftçi Olmak İçin Ne Gerekir?

Girişimci ve yenilikçi olmalısınız. Birçok bu mesleği yapan olmasına rağmen herkesin bu işten kazandığı aynı değildir. Kimisi çok kazanırken kimisi kazandıklarıyla ancak temel ihtiyaçlarını karşılayabilir. Buradaki temel fark iyice araştırmak ve sonucunda doğru hamleleri atabilmektir ve tabii yeniliğe açık olmak. Çünkü bir yerde herkes gibi aynı ürünü eker herkes gibi satışını yaparsanız sizin tercih edilmeniz şansa bağlı demektir. Alıcının sizi tercih etmesi için farklılık yaratmalısınız.

Örneğin bir yerde herkes elma yetiştirirken, siz yetiştirdiğiniz elmalardan sirke yapıp satabilirsiniz.

Ayrıca araştırmanız gereken diğer bir konu ise işe girişmeden önce arz talep durumlarına bakmaktır. Çünkü pek tüketilmeyen bir ürünü muhteşem bir şekilde yetiştirseniz bile bundan iyi para kazanmanız pek de olası değildir. Gerçekten çok rağbet gören ve henüz herkesin yeltenmediği bir ürün iyi paralar elde etmenizi sağlar.

Başarılı olmak için yeni teknolojilere de açık olmanız gerekir. Örneğin çok gelişmiş sulama sistemleri var artık. Bunları yakından takip etmeli ve ürünleriniz için kullanmalısınız. Ya da hayvancılık yapıyorsanız hayvansal ürünler elde ederken kullanılan gelişmiş makineler sizin daha fazla ürün çıkarmanızı sağlayabilir.

Çiftçilik Avantajları ya da Dezavantajları Nelerdir?

Birçok kolu vardır. Avantajlı olup olmaması işi ne kadar iyi bildiğinize ve hangi ürünü çıkarttığınıza göre değişir. İşi iyi bilmek için nerede neyin daha iyi yetişeceğini, etkili ve verimli sulama tekniklerini, ürünlerin ya da hayvanların hastalıktan korunma yollarını öğrenmeniz gerekir. Eğer işinizi doğru yapar ve yüksek fiyatlara satın alınan ve çok üretilmeyen ürünleri siz üretirseniz bu işten ciddi anlamda yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Diğer bir avantajı ise kimseden emir almak veya hesap vermek gibi bir derdinizin olmamasıdır. Ayrıca yapılan iş bellidir ve garantilidir. Kurumsalda sıkça gördüğümüz kovulma ve performans baskısı bu meslekte yoktur.

Dezavantajı ise mahsulünüzün eğer serada yetişmiyorsa doğa olaylardan büyük oranda etkilenmesidir. Örneğin selle birlikte tüm ürünleriniz birkaç saat içinde telef olabilir. Ya da balıkçılık yapıyorsanız her mevsim her balığı avlayamazsanız. İşiniz doğayla olduğu için doğanın kanunlarına kulak vermek zorunda kalır ve onun kurallarına göre hareket edersiniz.

Dezavantajları arasında bir başka konu da ülkemizdeki yem, mazot, gübre gibi tarım faaliyetlerini besleyen ürünlerin pahalılığıdır. Mecbur olarak kullandığınız bu ürünlerin alımı maalesef giderek zorlaşmaktadır.

Pahalılık dışında dert yandığı diğer konuda komisyonculardır. Ürünü markette karşımıza pahalı olarak gelse de bu paranın çoğu çiftçilerin cebine girmez. O ürünü markete getiren aracının payı çiftçinin payını çoğu zaman aşar.

Tüm bunlara rağmen ürününüze göre çok yüksek paralar kazanmanız da olasıdır.

ÇKS Belgesi Nedir?

ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemi’nin kısaltmasıdır. ÇKS belgesi elde etmeniz çiftçilikte size büyük kolaylıklar sağlayacak bir belgedir. Bu belgeyle devletin çiftçilere destek için çıkarılan projelerinden yararlanabilirsiniz. E-devlet üzerinden form doldurup gereken diğer evrakı da toparladıktan sonra İlçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim ederek kaydınızı yaptırıp belgenizi alabilirsiniz.

Çiftçilerin Olası Giderleri Nelerdir?

Giderleri Nelerdir?
Giderleri Nelerdir?
 • Tarım için gerekecek alet edevatlar
 • Makineler
 • Toprağın işlenmesi gibi durumlar için çalıştırılacak işçi ücreti
 • Tohum ya da bitki
 • Sulama sistemleri
 • Gübre
 • Yetiştirilen ürünlerin hastalık kapmaması için gereken ilaçlar veya ilaçlanması işlemi
 • Sizinle çalışacak işçi ücretleri
 • Depolama alanı ücretleri
 • Nakliye ücreti

Çiftçiler Nerelerde Çalışılır?

Tarım alanları, bağ, bahçe, seralar, balık çiftlikleri, büyükbaş ya da küçükbaş hayvan çiftlikleri, arı çiftlikleri gibi ürün elde edilebilen her yerde çalışabilirler.

Çiftçiler Ne Kadar Kazanır?

Net bir kazanç söylemek çok zordur. Kaç dönüm araziniz olduğu, ne kadar ürün elde ettiğiniz, talep gören bir ürün üretip üretmediğiniz, edindiğiniz çevre ve daha pek çok etken kazancınızı etkileyecektir. Sabit bir aylık maaşı yoktur. Ürünü satabildikçe para kazanır. Kimi ürünün 60-70 dönümü size 80.000 TL kazandırırken kimi ürün 200.000 300.000 TL kazandırabilir.

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çiftçi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!