Çıkarılacak KHK hangi alanlarda düzenlemeler yapılacak

3 aylık OHAL ilan etmesinin ardından çıkarılacak olan kanun hükmünde kararname neleri kapsıyor detayları belli olmaya başladı. Örgütle direkt bağlantılı olan kamu personeli tazminatsız işten atılacak. Askeri okullar MEB'e bağlanacak.

23240
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümetin 20 Temmuz 2016 tarihinde, 3 aylık OHAL ilan etmesinin ardından gözler yeni çıkarılacak olan kanun hükmünde kararnameye çevrildi. Mili Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu’nda görüşülen darbe önlemleri, kanun hükmünde kararnamede (KHK) hangi konulara yer verileceği netleşmeye başladı. OHAL kararının ardından KHK’nın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek konuları açıklığa kavuşmaya başladı.

Alınan bilgilere göre, kamu personellerine kademeli ceza sistemi uygulanacak. Kamudan Gülen cemaati üyelerinin ve darbe destekçilerinin uzaklaştırılması için personel rejim değişikliği yapılacak. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili kademeli ceza sistemi getirilecek. Kamu personelinin, örgütle direk bağlantılı olanlar tazminatsız işten atılıp haklarında soruşturma başlatılacak. FETÖ’ya yakınlık duyanlara ise tenzili rütbe uygulanacağı görüşülüyor. Tenzilli rütbe uygulaması demek, bir genel müdürün, en alt düzeydeki bir memur statüsünde çalıştırılması anlamını ifade ediyor. Bu kişilerin karşı dava açma hakkı bulunmayacak. Darbecilerin soruşturmalarının tamamlanması sürecinde, mallarına tedbir konulacak. FETÖ ile ilişkisi olan vakıf, dernek ve okulların kapatılması için düzenlemeler gelecek.

Kanun hükmünde kararname ile askeri okullara da düzenleme getirilecek. Askeri okulların Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanması planlanıyor. Bunun KHK ile yapılıp yapılamayacağı inceleniyor. Farklı bir düşünce olarak da askeri okulların kapatılması değerlendiriliyor. Jandarmanın, genel müdürlük olacağı ve İçişleri Bakanlığı’na bağlı olmaya devam edeceği belirtiliyor. Gözaltı süresi 7 gün olacak, daha sonra gerek görülmesi durumunda bu süre artırılacak. Darbeciler, özel duruşma salonlarında yargılanacak. Darbecilerin soruşturması için çok sayıda hakim ve savcı görevlendirilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!