Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Cinsel İstismar

A+A-

Hemen yanı başına “çocuklarda” kelimesini kolayca ekleyemediğim tek konu başlığım bu oldu sanırım.

Konuyu ne tarafından tutarsak tutalım, her şey çocukluk hayatının köklerine iniyor. Psikolojisi bozuk rol model aile bireyleri, şiddetli geçimsizlik ortamında büyütülen çocuklar, genetik geçişler risk faktörleri, davranış bozukluğu etkenleri arasında sayılabilir.

Yapılan çalışmalar sapkın davranışlar sergileyen bireylerin en önemli ortak özelliklerinin, zayıf aile bağları olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuklar daha hayatlarının ilk yıllarında erkek egemenliği ağır basan toplumlarda kavgalar sırasında sarf edilen cinsel içerikli küfürlerden, cinselliğin bir şiddet aracı olduğu yanılgısına kapılır. Aklı başında her insan az önce okuduğu son cümlenin ne çok şey ifade ettiğini anlamıştır. Cinsel hayatını çekinmeden çocuklarının görebileceği şekilde yaşayan, kendi sapkın fantezilerini sansürsüz çocuklarının önünde sergileyen, madde bağımlısı aileler birer suç makinesi yetiştirdiklerinin farkında olsalar tüm bunları yaparlar mı bilmiyorum.

Yapılan diğer bir çalışma ise şöyle; lütfen dikkatle okuyun, cinsel istismarcı kişilerin önemli ölçüde tek ebeveyinli aileye sahip çocuklar oldukları, bu kişilerin sadece %16-30 unun çekirdek aile çocukları olduğu tespit edilmiştir.

Yazımı kaleme almadan önce yaptığım pek çok araştırma, okuduğum her sosyal deney beni çocukluk yıllarında travma yaşamış cinsel istismarcılar ile karşı karşıya getirdi. Her zaman ailenin önemi vurgulayıp durduğum yazıların bile yeterli bilinci oluşturacak düzeyde olmadıklarını gördüm. Toplumu oluşturan aileler olarak daha fazla ne yapabiliriz diye düşünmekten kendimi alamadım. Sonunda yine en kestirme yol olarak kendi çocuğumu nasıl eğitebilirim amacı şekillendi zihnimde. Zaten toplum içerisine dağılmış, bizim bilemediğimiz pek çok istismarcı var. Hem çocuğumu eğitip hem de istismarcılardan nasıl korurum sorularına bazı kriterlerden yola çıkarak cevaplar aradım. İstismarcılar en çok;

-Zayıf sosyal ilişki kurma becerisi

-Düşük özgüven

-Yetersizlik, değersizlik, yalnızlık, aşağılanma hisleri taşıyorlar. Demek ki çocuğumuza önce yeterli özgüveni kazandırmamız gerekiyor. Sonra sosyal ilişkilerine önem vermemiz ve en önemlisi sevgi dolu bir aile ile sımsıkı sarmamız gerekiyor. Diğer yandan kendilerini fiziksel olarak itici gören bu istismarcılar kolay kandırılabilecek daha az tehlikeli, pasif ve bağımlı çocukları tercih ediyorlar. Sürekli çocuğumuzu göz önünde tutamayacağımızı da düşünürsek, onlara nasıl korunabileceklerini anlatmak daha etkili olacaktır. Oldukça önem arz eden bu konuya daha detaylı bir şekilde yer vereceğim diğer yazımda buluşmak dileğiyle.

Sağlıklı, mutlu, huzur dolu günler.

Bu yazı toplam 776 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.