Çipli Ehliyet Dönemi Başladı

Adıyaman İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cem Hasan Patat, çipli ehliyetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

12817
Daha Fazla Göster

Cipli ehliyetlerle alakalı açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cem Hasan Patat, “Ülkemizin kabul ettiği karayolu konvansiyonu il bu konvansiyonu tamamlayıcı Avrupa anlaşması hükümleri kapsamında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve buna bağlı olan Karayolları Trafik Yönetmenliği’nde yapılan değişiklikte sürücü belgeleri sınıfları, geçerlilik sureleri, aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartları yeniden belirlenmiş ve yeni sürücü belgelerinin 01.01.2016 tarihinden itibaren öngörülmesi uygun görülmüştür. 01.01.2016 yılı itibariyle tüm Türkiye genelinde tüm sürücü belgelerinin dönüştürme işlemi yapılacaktır. Yeni tip sürücü belgeleri İDİ formatında ve polikardon malzemesinden üretilecektir. Trafik tescil kuruluşlarınca müracaatın alınması, tanzim merkezinde kişiselleştirilmesi ve ilgililerin adresine posta yoluyla gönderilecektir. Eski tip sürücü belgelerinin (zayi olanlar dahil) değiştirme işlemleri 31.12.2020 tarihine kadar tamamlanacak olup, bu değiştirme işlemleri sırasında harç makbuzu alınmayacaktır. İşlemlerden değerli kağıt bedeli ile 2 TL sürücü belgesi hizmet bedeli yatırıldığına dair belge alınacaktır. Belirlenen süre içerisinde (31.12.2020’ye kadar) değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacaktır. İlk defa sürücü belgeleri alacak kişilerin dosyaları sertifika tarihi itibariyle 2 yıl geçerlidir. Süresi içerisinde müracaat etmeyenlerin sertifikaları iptal olacaktır. Yeniden sürücü kurslarına başvurmaları konusunda zorunlu kalacaklardır. Eski tip tip sürücü belgesi ve yeni bir sürücü sertifikasını aynı anda yeni tip sürücü belgesine dönüştürmek için müracaat edilmesi halinde gerekli diğer belgelerle birlikte indirimsiz değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin tam olarak ödenmesi gerekmektedir. 2016 yılı için 108, 50 TL ve hizmet malzeme bedeli 20 TL’dir. Yeni tip sürücü belgesinin kayıp, yıpranma gibi nedenlerle yeniden düzenlenmesi işlemi sırasında indirimsiz kağıt bedeli ve hizmet bedelinin tam ödenmesi gerekecektir. Harç ve değerli kağıt bedelleri maliye veznelerine anlaşmalı banka şubelerinde ödenebilecektir” dedi.

Sürücü belgeleri başvurusu esnasında vatandaşların sağlık raporu, sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli, parmak izi, kan grubu kartı, 1 adet biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı gibi evraklar gerektiğini belirten Patat, “Belgelerle müracaat eden şahsın bilgileri görevli memur tarafından kontrol edilerek sisteme eklenecek, Ankara’da sürücü belgesi tanzim merkezinden kart halinde kişilerin adreslerine posta yoluyla gönderilecek” şeklinde konuştu.

İlk defa sürücü belgesi alacak olan kişilerin 2 yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edileceğini belirten Patat, aday sürücülerinin 75 ceza puanı almasıyla aday sürücü belgelerinin iptal edileceği ve aday sürücü belgeleri iptal edilen kişilerin yeniden sürücü kurslarına başvurmalarının gerektiğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çipli Ehliyet Dönemi Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!