1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Çıraklık ve Staj Süreleri Sigorta Başlangıcı Sayılacak mı
Çıraklık ve Staj Süreleri Sigorta Başlangıcı Sayılacak mı

Çıraklık ve Staj Süreleri Sigorta Başlangıcı Sayılacak mı

3308 sayılı kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerinde eğitim-öğretimleri veya yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj sürelerini borçlanması için kanun teklifi TBMM’ye sunuldu.

A+A-

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi. Daha önce defalarca benzer amaçla gelen kanun teklifinin 100 binlerce çıraklık ve staj mağduruna umut olması bekleniyor. Kanun teklifine dair detaylar şu şekildedir.

Teklif ile işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılması ve 3308 sayılı Kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerindeki eğitim-öğretimleri ya da yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj sürelerini borçlanabilmesi öngörülmektedir.

Eşinin işyerinde ücretsiz olarak çalışan kadınlar, boşanma kaza ölüm gibi olağan dışı nedenlerle sosyal güvenlik kapsamının dışına çıktığında, her türlü güvenceden yoksun kakmaktadır. Bu kadınların çalıştıkları süreleri borçlanmalarının sağlanması sosyal hukuk devletinin gereği ve ödevidir

3308 sayılı Mesleki Eğitim yasası gereği, çıraklık ve mesleki eğitim alan, öğrencilerin eğitimlerinin bir parçası olarak staj yapmaktadırlar.

Tamamen kamu otoritesinin gözetim ve denetimde gerçekleşen, bu staj eğitiminde sigortalı olma zorunluluğu vardır. Ancak bu sigortalılık süreleri, emeklilik bakımından sigortalılık kapsamına alınmamaktadır.

Yapılan bu düzenleme ile bir haksızlığın ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Staj da olsa, bir çalışma süresi ve harcanan bir emek olduğu düşünülürse, bunu yok saymak hukuk normlarına uymamaktadır.

5510 sayılı yasa ile emeklilik yaşının kademeli olarak düzenlendiğini de ele alırsak, bu yasanın, yaş ile ilgili düzenlemeyi etkilemediğini sadece, kesilen primlerin ve sürelerin emeklikten sayılması amaçlanmıştır denildi. Bu sürelerin borçlanma işlemlerinde de dikkate alınması düzenlenmektedir.

Madde gerekçeleri şu şekildedir; Bu madde ile 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 6’ıncı maddesinin (a) fıkrası kaldırılarak işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılmamasına ilişkin hüküm kaldırılmaktadır.

31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesine işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin fiilen çalıştığı süreler ile 3308 sayılı Kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerindeki eğitim-öğretimleri ya da yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj sürelerinin borçlanılmasına imkân sağlanmaktadır. Ayrıca birinci fıkranın (1) bendinde geçen sürelerin borçlanılması durumunda çıraklık veya stajın başladığı tarih, sigorta başlangıç tarihi olarak sayılması hüküm altına alınmaktadır..

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi tam metni şu şekildedir: 31.5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 6 ncı maddesinin (a) fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (k) ve (1) bentleri ile üçüncü fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

İşverenin işyerinde sigortasız çalışan eşinin fiilen çalıştığı süreleri, 3308 sayılı Kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerindeki eğitim- öğretimleri ya da yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj süreleri,

Ayrıca birinci fıkranın (1) bendinde geçen sürelerin borçlanılması durumunda çıraklık veya stajın başladığı tarih, sigorta başlangıç tarihi sayılır. Yasa teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler