Çıraklık ve Staj Sürelerinin Sigorta Başlangıcı Sayılması TBMM’de! Ekim 2019

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM’nin açılmasıyla birlikte plan ve bütçe komisyonuna sunuldu. Teklif ile çıraklık ve staj sürelerinin sigorta başlangıcı olması isteniyor.

56708
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çıraklık veya staj sürelerinin başlangıç tarihinden başlamak üzere bu sürelerin sigortalılık süresinden sayılması ve bu süreler için borçlanma hakkı verilmesi amacıyla 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. EYT için zaman içerisinde bir çözüm için çalışma yapılacak olmasının ardından staj ve çıraklık sürelerinin de sigorta başlangıcı olması için aynı şekilde çalışma yapılması isteniyor.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE STAJ ÇALIŞMALARI

Mesleki ve teknik eğitimin ana unsurlarından birisi işyeri ile eğitim kurumu arasında kurulan ve uygulamaya dayalı eğitimdir. Çeşitli eğitim kurumlarında eğitim veya öğrenim gören öğrenciler, çıraklar, bursiyerler, kursiyerler eğitim süresi içerisinde işyerinde doğrudan uygulamalı eğitim almaktadırlar. Eğitimleri devam ederken çalışma yaşamına adapte olabilmesi için meslek liselerinde ve yüksek öğrenimleri devam eden pek çok öğrenci staja tabi tutulmaktadır. Bu durum verilen eğitimin iş hayatında uygulanabilmesi açısından önem arz etmektedir. Ancak bu durumda olanların staj ve çıraklık sürelerinin sigortalılıkta dikkate alınması konusunda mevzuattan kaynaklanan birtakım sıkıntılar yaşanmaktadır. Konuya ilişkin düzenlemenin, borçlanılabilecek sürelere ilişkin düzenlemeleri kapsayacak şekilde 5510 Sayılı Kanunun 5 ve 41 inci maddelerine eklenecek hükümlerle çözülmesi gerekmektedir.

STAJYERLER SİGORTALI SAYILDILAR

Bu durumda bulunanlar eğitim süreleri içerisinde maruz kalabilecekleri mesleki ve sağlık risklerine karşı iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası kapsamında sigortalı sayılmışlardır. Ancak, söz konusu kesimin işyerinde çalıştığı bu dönem, yaşlılık, maluliyet ve ölüm gibi riskleri kapsamamakta ve bu nedenle de bu sigorta kolları kapsamı dışında bırakılmaktadırlar. Eğitim gören bu kişiler, işyerinde çalıştıkları bu dönemde çalışma ilişkisinin tarafı haline gelmektedirler ve bu çalışma karşılığında da bir gelir elde etmektedirler. Bu nedenle de yaşlılık, ölüm ve maluliyet gibi riskler kapsamında da korunmaları sosyal güvenlik hakkı kapsamında bir hak olarak değerlendirilmelidir.

5510 sayılı Kanunun “Sigortalılığın Başlangıcı” başlıklı 7’inci maddesine göre de; sigorta hak ve yükümlülükleri 4’üncü maddenin birinci fıkrası (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya, mesleki eğitime veya staja başladıkları tarihten itibaren başlamaktadır.

STAJ SÜRELERİ SİGORTA BAŞLANGICI SAYILMIYOR!

Ancak, 5510 sayılı Kanunun 38’inci maddesine göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının uygulanmasında dikkate alınan sigortalılık süresinin başlangıcı; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa kapsama girildiği tarih olarak kabul edildiğinden, çıraklar ve stajyer, çıraklık ve staj süreleri için malullük, yaşlılık sigortasından sağlanan haklardan yararlanamamaktadır.

Bir taraftan; çırak ve stajyer öğrenci olarak çalışanlar 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırken ve de çırak veya stajyer olarak çalışmaya başlanılan tarih sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilirken, diğer taraftan da; bu hakların sadece kısa vadeli sigorta kolları ile sınırlı tutulması eşitsizliğe neden olmaktadır.

STAJ VE ÇIRAKLIK SÜRELERİ SİGORTA BAŞLANGICI SAYILMALI

Bu itibarla, çırak olarak çalışmaya veya staja başlanılan tarih uzun vadeli sigorta kolları bakımından da sigortalılık başlangıç tarihi olarak esas alınmalı, çıraklık ve staj süresi için borçlanma hakkı verilmelidir.

Anayasamızın 60. Maddesinde düzenlenen ve devlete yükümlülük getiren sosyal güvenlik hakkının bir parçası olan yaşlılık, ölüm ve maluliyet sigortasından bu kesimlerin de yararlandırılması çırakların, bursiyerlerin ve kursiyerlerin sosyal ve ekonomik risklere karşı da korunmasını sağlayacaktır.

Ancak, günümüzdeki meri mevzuatımızda çıraklıkta, stajda veya kurslarda geçen bu süreler uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalılık süresi olarak tanımlanmadığı için söz konusu sigortalılar bu risklere karşı korunmamaktadırlar.

31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılması teklif edilen bu değişiklik ile mesleki ve teknik eğitimin içinde yer almış, kursiyer olarak veya stajyer olarak eğitimleri sırasında zorlu çalışma hayatları içinde stajlarını sürdürmüş ve bu stajlarını başarıyla tamamladıktan sonra kalifiye teknik eleman olarak ülkemize katma değer sağlamakta olan vatandaşlarımızın sigortalılıkları ile ilgili mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

ÇIRAKLIK VE STAJ SÜRELERİNİN SİGORTA BAŞLANGICI SAYILMASI TALEBİ TBMM’DE

Bu gerekçelerle çıraklık veya staj sürelerinin başlangıç tarihinden başlamak üzere bu sürelerin uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalılık süresinden sayılması ve bu süreler için borçlanma hakkı verilmesi amaçlanmaktadır.

Uygulamada; doğum, askerlik, aylıksız izin, doktora veya uzmanlık, avukatlık stajı gibi hatta bir çalışmaya da sigortalılık olmaksızın geçen bazı süreler borçlanılabilmektedir.

Anayasanın eşitlik ilkesi de dikkate alınarak, uygulamada adaletin sağlanması için, aslında fiilen bir çalışmaya veya sigortalılığa dayanan çıraklık ve staj süresine borçlanma hakkı tanınmalı, bu çalışmalar sigortalılık başlangıç tarihi yönünden de dikkate alınmalıdır.

Bu nedenle ayrıca, 8 Eylül 1999 tarihinden önce bu şekilde çalışanlar açısından bir defaya mahsus olmak üzere özel bir borçlanma hakkı getirilerek sigortalılık tarihinden önce yapılan çıraklık ve stajların süresi kadar borçlanılması halinde borçlanılan süre kadar sigortalılık başlangıç tarihinin geriye çekilmesi önerilmektedir.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

    WP_Comment Object ( [comment_ID] => 27874 [comment_post_ID] => 111827 [comment_author] => murat-erdogan [comment_author_email] => [email protected] [comment_author_url] => [comment_author_IP] => 5.176.79.170 [comment_date] => 2019-10-08 06:46:11 [comment_date_gmt] => 2019-10-08 03:46:11 [comment_content] => Borçlanilan sure kadar cekilme degil ciraklik baslangicini sayin. [comment_karma] => 0 [comment_approved] => 1 [comment_agent] => Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.0.10) Gecko/2009042316 Firefox/3.0.10 (.NET CLR 3.5.30729) [comment_type] => comment [comment_parent] => 0 [user_id] => 0 [children:protected] => Array ( ) [populated_children:protected] => 1 [post_fields:protected] => Array ( [0] => post_author [1] => post_date [2] => post_date_gmt [3] => post_content [4] => post_title [5] => post_excerpt [6] => post_status [7] => comment_status [8] => ping_status [9] => post_name [10] => to_ping [11] => pinged [12] => post_modified [13] => post_modified_gmt [14] => post_content_filtered [15] => post_parent [16] => guid [17] => menu_order [18] => post_type [19] => post_mime_type [20] => comment_count ) )
  1. 1 sene önce

    Borçlanilan sure kadar cekilme degil ciraklik baslangicini sayin.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!