Çocuğun Soyadını Belirlemede Annenin de Hakkı Var

Ankara 4. Aile Mahkemesinde yaşanan olayda, bir çocuğun doğduğundan itibaren babası tarafından görülmediği ve çocuğun soyadının babası ile aynı olduğu ortaya çıktı.

73560
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara 4. Aile Mahkemesinde yaşanan olayda, bir çocuğun doğduğundan itibaren babası tarafından görülmediği ve çocuğun soyadının babası ile aynı olduğu ortaya çıktı. Velayeti annede olan çocuğa, detaylar incelenerek, annesinin soyadının verilebileceği kararlaştırıldı.

Annenin çocuğuna soyadı verebilmesi için açtığı dava, detaylar incelenerek ve koşullar gözlemlenerek kabul edildi. Haberin detayları ise şu şekilde; G.M.S. isimli kadın 2013 yılı içerisinde Azerbaycanlı C. Balayev ile evlendi. Çift evliliği yürütemedikleri için kısa süre içerisinde boşanma davası açmışken, 2014 yılı içerisinde müşterek çocukları hayatlarına katıldı. Manavgat Aile Mahkemesinde görülen davada babanın çocuğunu hiç görmediği gerekçesi ile velayet anneye verildi. Anne G.M.S. geçen yıl çocuğun soyadına kendi soyadını verebilmek için Ankara 4. Aile Mahkemesinde konuyla ilgili dava süreci başlattı.

Dava dilekçesinde babanın çocuğunu ortak günlerde bile görmeye gelmediğini, bu nedenle çocuğunun soyadının babasının soyadı ile aynı olmasının bir anlamı olmadığını dile getirdi. Dava sürecinde davalı eski eş hiçbir beyanda bulunmazken, davaya katılım sağlayan tanık da annenin sunduğu beyanları doğru olduğunu dile getirdi.

Dava sonucunda, Hakim Serpil Aydın davayı kabul etti. 6 yaşındaki çocuğun, soyadının annesinin soyadı ile değişmesine karar verildi.

Mahkemede Çocuğun Hayatına Önem Verildi

Mahkemede yapılan incelemelerde çocuğun hayatı göz önüne alındı. Avukat Fırat Bilici: “Daha önce bir kadına böyle bir hak tanınmamıştı. Haklı olduğumuz için davamızı açtık ve mahkeme sunduğumuz delilleri kabul etti. Burada bir çocuğun ve annenin psikolojisi söz konusu.” Dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!