1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. ÇOCUK DEDİKLERİ
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

ÇOCUK DEDİKLERİ

A+A-

ÇOCUK  DEDİKLERİ

  Allah’ın insana , ardından da  kadının ve erkeğin birbirlerine armağan ettiği bir can vardır. Bu can yeryüzünün şahitlik ettiği en güzel canlılardan  biridir ki adı çocuktur. İnsanın yüreğinin kirini pasını atan sevginin diğer adıdır o. Yalansız sözleri nedeniyle en iyi muhabbet onlarladır. Çocuğun en güzel tanımını, sözlerin efendisi  şöyle yapıyor: "Çocuklar yeryüzünde gezen ciğerlerimizdir."

 

  Çocuk insan ırkının masum  yüzüdür. Umuttur ve huzurdur. Bir çocukla bir saniyeliğine bile bakışmak  duruluk ve temizlik hissi verir insana. Elini tutmak, sarılmak ve öpmek insanın içini yeniler adeta. Umut  ve  huzur payda olur ardından. Çünkü onlar , tek çıkarı sevgi olan en sevilesi insan formudurlar.

 

 Her çocuk  keşfedilmeyi bekleyen ayrı bir dünyadır . Tek yumurta ikizleri de olsalar hiçbir çocuk bir diğerine benzemez. Parmak izi misali hepsi özeldir. Olanakları, fıtrat ve yetenekleri  farklıdır. Bu sebeple yaratılıştan gelen  kimi özellikleri, yetenekleri ve  kişisel beklentileri saptanarak  bu doğrultusunda geliştirilmeye çalışılmalıdır. Kişisel özellikleri göz ardı edilerek ve tanınmadan , anne  babaların beklentileri doğrultusunda yetiştirilmeye çalışılması çocuğa  için etkisinin nerelere varacağı bilinmeyen bir zulümdür. Onlar Danner’in dediği gibi ‘’Doldurulacak bir kap değil, ısıtılacak bir ocaktır.’’ Bu nedenle genelleyerek her çocuğu aynı görmek değil, onların  kendilerini keşfetmelerini sağlamaya çalışmak onlarla ilgili nihai hedef olmalıdır.

 

  Geleceğe gönderdiğimiz, canlı mesajlardır çocuklar. Mesajın etkili olabilmesi için sadece karınları  değil, zihinleri de doyurulup ruhları da  beslenmelidir. Çünkü onlar insanlar için birer imtihan vesilesidir. Bir Çin atasözü şöyle der ;’’Çocuklarınız sizlerin değildir, onlar bizzat yaşamın çağrısının kızları ve oğullarıdır. Elinizden geçerler, sizden gelmezler. Eğer sizlerle birlikteyseler, bu sizindir anlamına gelmez. Onlara sevginizi verin, fikirlerinizi değil. Çünkü onların kendi fikirleri vardır. Bedenlerini barındırın, ruhlarını değil, çünkü ruhları bize ve hayallerimize yasaklanan yarınlardadır. Sizler onlara benzemeye çalışın, onları kendinize benzetmeye değil…’’

 

 Çocuklar oldukları gibi davranırlar. Bu nedenle insanlar çocukken daha mutludur. Çocuklar , maskelerin yükünü taşımak şöyle dursun , içlerinden gelerek  yaşadıkları o safiyane hayat onları  öyle bir hafifletir ki, yağmurunu boşaltmış bulut gibi görünürler her daim. Hayatı güzelleştirecek öyle şeyler vardır onlardan öğreneceğimiz. Bir şekerle her şeyi unutup affetmek gibi.  Ufak şeylerden mutlu olup hayatın lezzetini çıkarmak gibi. Paulo Coelho şöyle der ; ‘’ Eğer bir gün yolunuzu  kaybederseniz bir çocuğun gözlerinin içine bakın; çünkü bir çocuğun bir yetişkine öğretebileceği her zaman üç şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmaktır.’’ Bu yüzden çocuğa küçük şeylerden zevk almasını öğreten, ona büyük bir servet bırakmış olur.

 

  Tarihsel süreç,  çocukların  da büyükler gibi nice acılar çektiğini, savaşlardan, zorunlu göçlerden, yoksulluktan, aile içi kavga, şiddet ve ayrılıklardan çocukların da  derinden etkilendiğini göstermiştir . Hele ki zamane çocukları  , bu olumsuz tazyiklere daha çok maruz kaldılar. Yaşları küçüktü ama öğrendikleri büyük şeylerdi. En olmadık zamanda en olmayacak duygulara maruz kaldılar. Yürümelerinden önce uçmaları istendi. Çözdükleri soru sayısınca takdir edilecekleri algısı yüklenerek körpe beyinleri hikmetsiz bilgi yığınlarının altında  yağmalandı.

 

 Bu nedenle onları  hayatın olumsuz  her tür etkilerinden  korumak, sevgisizlik rüzgarında savrulmadan ayakta kalmalarını sağlamak  ve nefretle tanışmadan yaşamalarına destek olmak gerekmektedir. Hele ki nefretin odağında asla onlar olmamalıdırlar. Çünkü hayatın içinde nefret edilecek onca şey varken çocuklardan nefret etmek akıllara zarar bir hezeyandır.

 

Bu yazı toplam 2308 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.