Çocuk Gelişimci Nasıl Olunur?

Çocuk gelişimi bölümünün içeriğinde çeşitli sağlık sorunlarıyla baş eden ve özel eğitim almaya ihtiyaç duyan çocuklara destek verilmesi adına alanda uzman kişilerin yetiştirilmesi vardır.

Çocuk Gelişimci Nasıl Olunur?
Çocuk Gelişimci Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de olan özel ya da devlet üniversiteleri 4 yıllık akademik program ile eğitimleri başarılı bir şekilde sonlandıktan sonra olunur. Bu başarı sonucunda kişi ya çocuk gelişimci ya da çocuk gelişim uzmanı olarak unvana sahip olurlar. Bu mesleğin bilimsel adı ise “Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi” unvanı ile görev yapmaya hak kazanırlar.

Nasıl Çocuk Gelişimci Uzmanı Olunur?

Çocuk gelişimci olabilmek için Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi unvanıyla görev alabilmek için 4 yıllık programların kazanımlarının sağlanması adına eğitim almak ve başarılı bir şekilde mezun olmak gerekir. Diploma üzerinde bu unvanın yeterli geldiği tüm eğitim ve öğretim kurumlarında ayrıca özel sektörlerde de çalışma sağlayabilirler.

Eğitimde verilen ana dersler;

 • Biyoloji,
 • Fizik,
 • Kimya,
 • Psikoloji,
 • Matematik,
 • Sosyoloji,
 • Çocuk sağlığı ve hastalıkları,
 • Özel eğitim,
 • Aile ilişkileri,
 • Eğitim felsefesi,
 • Çocuk ruh sağlığı.

Birçok üniversitede bu programların zorunlu stajları bulunmaktadır. Stajlar sayesinde öğrenciler deneyim kazanarak çalışma alanlarında öğrenmek istediği konularda pekiştirme sağlarlar. Dersler gibi stajlar da not usulüyle yapılmaktadır. Anadolu Üniversitesi aracılığıyla da açık öğretim programı sayesinde 2 yıllık eğitim sonrasında da bu unvan alınabilir 4 yıl okumak istemeyen kişiler buradan da uzaktan iş imkanı için fırsatı bulabilirler. Bu seçenek içerisinde dikey geçişle de 4 yıllık alana geçiş yapabilirler.

Çocuk Gelişimci Neler Yapar?

Çocuk Gelişimci Neler Yapar?
Çocuk Gelişimci Neler Yapar?

Temel görevleri arasında destek almaya ihtiyaç duyan çocukların gelişim süreçlerinde yardımcı olmak ve onları hayata hazırlamak bulunur. Bu doğrultular amacıyla da çocukların derslerinde ve yaşamında başarılı olması, başta ailesi olmak üzere çevresi ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurması sağlanmaktadır. Bebeklik döneminden gençlik dönemlerine kadar ihtiyaç duyulan bir mesleki alandır.

Çocuklar için uygulanılması gerek program dahilinde hedefler ve çocuk, aile ve okul üçgeninde çoğu zaman sorumluluk alarak köprü görevi görürler.

Çocuk Gelişimi Bölümü İş İmkanları

Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak diploma sahibi olan kişiler çalışma ve iş alanları oldukça genişken 0-18 yaş çocuklarda yer alınan alanlarda iş imkanları olabilmektedir. Bu hususlar üzerine eğitim, rehberlik, özel kurs, özel eğitim, özel ana okulları, kreşler ve devlete bağlı çeşitli kurum ve kuruluşlarda bu hedef doğrultusunda kadrolar sağlanabilir.

Çoğu kişi için bu alanda iş imkanları varken kısıtlı olduğu yönlerinde genel bir durum olsa da Türkiye içerisinde son yıllarda artan talepler, uzman açığını da meydana çıkarmıştır. Özellikle de 4 yıllık lisans olsa da 2 yıllık ön lisans alternatifleri de bulunum yapan bu alan içerisinde 4 yıllık lisans eğitimi alan kişiler, sektörde daha avantaj sağlarlar.

Çocuk Gelişimci Maaşları

Çocuk Gelişimci Maaşları
Çocuk Gelişimci Maaşları

Çocuk gelişimi maaşları devlet içerisinde ve özelde değişiklik göstermektedir. Kamuda yeni sürece adım atan kişiler bir çocuk gelişimcisi 4.500 TL ile mesleğe başlar. Deneyim sahibi olan kişiler de bu maaş skalasında 5.300 TL’ye kadar çıkar. Özel sektörde çocuk gelişimi mezunları ortalama 2.500 TL ile mesleğe başlayıp sektörde yıl olarak da deneyim sahibi oldukça 5-10 bin TL’ye kadar kazanım sağlarlar.

Bilgisayar Öğretmeni Nasıl Olunur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuk Gelişimci Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!