1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Çocuk Yardımı Hakkında Her Şey!
Çocuk Yardımı Hakkında Her Şey!

Çocuk Yardımı Hakkında Her Şey!

Çocuk yardımı kimlere ödenir? Birinci çocukta doğum yardımı ne kadar? İkinci çocukta doğum yardımı ne kadar, Üçüncü çocukta doğum yardımı ne kadar? Çocuk yardımı almak için yapılması gerekenler nelerdir? Detaylar...

A+A-

Çocuk yardımı kimlere ödenir? Birinci çocukta doğum yardımı ne kadar? İkinci çocukta doğum yardımı ne kadar, Üçüncü çocukta doğum yardımı ne kadar? Çocuk yardımı almak için yapılması gerekenler nelerdir? Memurlar doğum yardımı için nereye başvurması gerekiyor? Şimdi bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Bilindiği üzere 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle doğum yapan annelere doğum yardımı uygulanmaya başlandı. Fakat hala doğum yardımı ile ilgili onlarca soru akıllarda dolaşıyor. Şimdi akıllara takılan bu sorulara tek tek cevap vermeye çalışacağız.

Çocuk Yardımı Kimlere Ödenir?

Doğum yardımı memurlar da dâhil olmak üzere tüm annelere yapılmaktadır. Doğum yardımı alınabilmesi için anne ya da bebeğin sağ olması, Türk vatandaşı veya Mavi Kartlı olması gerekmektedir. Yine doğum yardımı almak için doğumun 15 Mayıs 2015 ve sonrası itibariyle olması gerekmektedir. Çocuk sayısı belirlenirken ise; 15 Mayıs 2015 öncesi çocuk sayısı esas alınacaktır.

Çocuk Yardımı Ücreti Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğumun 15 Mayıs 2015 sonrası olması şarttır. Bu kapsamda birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL üçüncü ve sonrası çocuk için ise; 600 TL ödeme yapılacaktır. Hemen bir örnek ile durumu biraz daha açıklayalım. Örneğin annemiz 8 Kasım 2011 tarihinde ilk çocuğu doğdu. 2 Şubat 2016 tarihinde ise ikinci çocuğun doğumu gerçekleşti. İkinci çocuk 15 Mayıs 2015 tarihi sonrası doğduğu için annemiz 400 TL ödeme alacaktır.

Doğum Yardımı Almak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğum yardımı başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin doldurulması suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacak.

Memurlar Çocuk Yardımı için Nereye Başvuracak?

Memurlar (kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanları) doğum yardımı alabilmek için başvurularını görev yapmış oldukları kamu kurum ve kuruluşlarına yapabilecekler. Vatandaşlarımız doğum yardımı ile ilgili detaylı bilgi almak ya da aklına takılanları sormak için 170 nolu numarayı arayabilecekler. Yine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden bilgi alabilecekler.

Çocuk yardımı başvuru formuna bu bağlantıdan erişim sağlayabilirsiniz.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler