Çocuklarda Akut Romatizmal Ateşin Kalbe Etkisi

Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Semiha Terlemez,

12613
Daha Fazla Göster

Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semiha Terlemez, akut romatizmal ateş hastalığının en korkutucu özelliğinin kalbi etkilemesi ve kalpte kalıcı hasar bırakması olduğunu belirterek, hastalığın belirtileri ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdi.

Akut romatizmal ateşin basit gribal enfeksiyon zannedilen, streptokok mikroorganizmasının sebep olduğu boğaz enfeksiyonlarından sonra görülen bir hastalık olduğunu, kalp ve kalp kapaklarında oluşturduğu hasarın kalp yetmezliğine kadar ilerleyen bir sonuca neden olabildiğini aktaran Terlemez, “Hastalık kendisini genellikle diz ve diğer eklemlerin ağrısı şeklinde gösterdiği için akut eklem romatizması, hastaların ve hasta yakınlarının aklına gelmiyor ve bu hastalar en çok ortopedi bölümü olmak üzere yanlış bölümlere gidebiliyorlar. Bu da hastanın doğru tedaviyi alması için geçen zamanı uzatıyor ve tedavi başarısını olumsuz etkiliyor.” diyerek hastalığı doğru tanımanın önemine dikkat çekti. Özellikle diz, dirsek ve ayak bileği eklemlerinde, ağrı, şişlik ve bu ağrının gezici özellikte olması akut eklem romatizmasını akla getirmesi gerektiğini ifade eden Terlemez, “Bu hastalar çocuk kardiyoluğuna başvurmalılar.” diyerek hastalığın belirtilerini anlattı.

Özellikle 5-15 yaş arasında olup kış ve ilkbahar aylarında eklem ağrıları olan çocukların bu açıdan değerlendirilmesi gerektiğini, hastalığın bu mevsimlerde görülme sıklığı arttığı için hem hekimlerin hem de ailelerin bu konuda daha dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunan Terlemez, “Doğru ve uygun tedavi için hastaların mutlaka kalp değerlendirmelerinin yapılması gerekiyor. Uygulanan tedaviye hastanın uyumu ve uzun süreli takibin oldukça önemli. Tedaviye uyum gösterildiği takdirde hastalık ve kalp etkilenmesi iyileşir. Boğaz enfeksiyonu geçiren her yüz çocuktan ikisinde akut romatizmal ateş gelişmektedir. Bu oran toplumun genelinin boğaz enfeksiyonu geçirme sıklığına bakıldığında oldukça yüksektir. Özellikle ailelerinde akut romatizmal hastalık geçirmiş olan kişiler daha yüksek risk altındadır. Çocuk yaşlarda uygun tedavi edilmeyen hastalar ileride kalp kapak değişim ameliyatlarına kadar ilerleyen bir sürece girer.” ifadesiyle doğru ve erken tedavinin önemine dikkat çekti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuklarda Akut Romatizmal Ateşin Kalbe Etkisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!