1. YAZARLAR

  2. Dt. Bülent Meral

  3. Çocuklarda diş travmaları
Dt. Bülent Meral

Dt. Bülent Meral

Çocuklarda diş travmaları

A+A-

Malum artık yaz aylarındayız ve çocuklarımızın oyun alanları genişlemekte.Hayat tecrübesinin artacağı düşe kalka büyüyecekleri dönemdeler.Aileler bu döneme nasıl hazır olmalılar?

Bu tür yaralanmalar en çok yeni yürüme sırasında görülebileceği için ev kazalarına hazır olmalı ve evde tehlike teşkil eden masa ,sandalye köşeleri gibi unsurlarla  ev eşyalarını gözden geçirmeli ve azami dikkati göstermeli.

Okul çağı çocuklarımız parklarda ,bahçelerde oynarken düşebilir,çarpışabilirler.Bunlar normal olaylar olup dikkat etmemiz gerekenler ise şöyle sıralanabilir.

1-Kaza sonucu diş yerinden çıktıysa bu dişi bulalım ve temiz bir sütün veya serum fizyolojiğin içine koyalım en kısa sürede hekimimize ulaşalım.Hekimimiz mevcut dişi yerine uygun koşullarda yerine yerleştirerek bu kazayı kayıpsız atlatmanızı sağlayabilir.Tabi buradaki önemli olan en erken sekilde hekime ulaşmaktır.

2-Dişler eğer gömülmüş ise ya belli süre takiple sürmesi beklenir veya sürmesi için tedavi başlatılabilir.

3-Dişlerde sallanma var ise sağlam dişlerle birbirine sabitlenerek tedavi süreci başlatılabilir.

4-Eğer kırık parça var ise parçanın durumuna göre tedavi şekli belirlenir.

Tüm bu süreçte dişlerin canlı kalıp kalmayacağı izlenmeli ve radyografilerle diş ve çene kemikleri takip edilmelidir.Size düşense panik yapmadan etrafta diş parçası varmı diye bakarak bunları süte koyarak hekime en kısa zamanda ulaşmaktır.Çocuğumuzu yatar pozisyonda değil başı hafif öne eğik dik pozisyonda tutabilirsek kanama ve kan yutma riski en aza inecektir.

Bu haftaki konumuz insanın canını sıksa bile hayatın gerçekleri olup hiçbir çocuğun başına gelmemesi dileği ile....

Diş Hekimi Bülent Meral

Ankara/ Çankaya

Ağız ve Diş Sağlığı İle Alakalı Merak ettiğiniz soruları aşağıda bulunan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu yazı toplam 2044 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.