1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Çocuklarda Sözel ve Fiziksel Şiddetin Etkileri...
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarda Sözel ve Fiziksel Şiddetin Etkileri...

A+A-

İletişimin ve teknolojinin oldukça yaygın olduğu günümüz koşullarında maalesef pek çoğumuz çocuklar ile  olan iletişimini şiddet göstererek sağlıyor. Hemen yazımın en başında belirtmek isterim ki çocuklar asla şiddeti unutmazlar. İster kendisine yapılsın isterse babasının, annesine uyguladığı şiddete tanık olsun çocuklar ŞİDDETİ hiç bir şekilde unutmazlar.

Aile içinde, tv de, sokakta her nerede olursa olsun şiddeti gören çocuğun yapacağı ilk şey bunu uygulamak olacaktır. Daha önce ki yazılarımda da bahsettiğim gibi çocuklar her şeyi görerek öğrenir. Rol model her kimse davranışlarına dikkat etmeli ve çocuğu mümkün olduğunca şiddetten uzak tutmalıdır. Şiddetin çocuk üzerinde sebep olduğu pek çok olumsuz davranış vardır. Çocuk kendine ve çevresine güvensizlik duyar, kolay depresyona girer, içine kapanır ,her uyarana ani tepkiler verip irkilir, uyku düzeni bozulur, çoğunlukla mutsuzdur, arkadaşları ile olan ilişkileri kötüleşir, depresyonun da etkisi ile kolay bağırır ve sinirlenir, yeme bozuklukları, davranış bozuklukları ( bebek gibi davranma), okulda başarısızlık, öğrenme güçlüğü.....bu listeye çocuğunuzdan beklemediğiniz, görmeyi istemediğiniz her ne olumsuz davranış varsa ekleyebilirsiniz.

Şiddetin en kötüsü elbetteki sözel olanıdır yada fiziksel yahut cinsel olanıdır diye sınırlandırma yapmak benim açımdan pekte mümkün değil. Hangi davranış sergilenirse sergilensin korunmaya muhtaç bir varlıktan söz ederken iki kez düşünmek gerekir. Son zamanlarda bir annenin kucağında ki bebeğe uyguladığı fiziksel şiddete sosyal medya aracılığı ile çoğumuz tanık olduk. Maalesef çok üzülerek izledim ve bu yazıyı kaleme alma gereği hissettim.

Elbette pek çoğumuz çocukları yüzünden gerilimli anlar yaşıyor öfkeleniyor, bağırıyor, hatta bazen olayın dozunu kaçırıp fiziksel şiddete dönüştürebiliyor. Ben öneri niteliğinde ki bazı önlemleri sizlerle paylaşmak istedim. Örneğin çocuğunuz ısrarla yapmanızı istemediğiniz bir şey için sınırları zorluyor ve sizi dinlemiyor. Defalarca uyardınız, tehdit ettiniz ama nafile. Zaten sınır tanımayan çocuk sizi de hiç dinlemedi ve sizinde artık tehlike çanlarınız çalmaya başladı, konuşurken ağzınızdan kulaklarınızdan ateş çıkartıyorsunuz.... Hemen ortamdan uzaklaşın, çocuğu olduğu yerde güvende olacak şekilde bırakın ve ortam değiştirin derin bir nefes alıp içinizden sayın. Sakinleşme cümleleri kurarak kendinizi yatıştırın. Gerçekten sakinleştiğinizi anladığınız zaman tekrar çocuğunuza dönün ve ona neden sinirlendiğinizi açıklayın. Yalnız net ve anlayabileceği bir dille detaylandırmadan anlatın. Çocuk hem öfke kontrolünü öğrenmiş olacak hemde yaptığı hatayı düzeltmesi için fırsat kazanmış olacak.

Diyelim ki çocuğunuza sonradan pişman olduğunuz şeyler yaptınız ki zaten şiddet uygulamışsanız pişman olmalısınız, çocuğunuzdan özür dileyin. Bir yetişkinin de hata yapabileceğini ve bu hatayı düzeltmek için izlediği yolu ona göstermiş olacaksınız. Özür dilemekten utanmayın ve ona affetmeyi öğretin. Çocuğunuzun nasıl bir birey olmasını istiyorsanız ona öyle davranın. Onun aile içinde öğrendiği her şey gelecekte ki yaşamını şekillendirecek.

Anne ve baba olarak öncelikli göreviniz çocuğunuzu her türlü şiddetten uzak tutmak olmalıdır. Aile bireyleri birbirine karşı şiddet içerikli davranışlar sergiliyor ise derhal bu tutum terk edilmeli, üstesinden gelinemeyecek sorunlar varsa yardım alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki hiç bir çocuk dünyaya "davranış bozukluğu sendromu "ile  gelmez. Onu siz şekillendirirsiniz.

Sağlıklı, huzur dolu günler dileği ile ...

Bu yazı toplam 797 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.