1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Çocuklarda Yaşlanma ve Ölüm Korkusu
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarda Yaşlanma ve Ölüm Korkusu

A+A-

Son yazımda cinsel istismardan bahsetmiş ve devamı yazacağımı söylemiştim. Ancak benimde  kendimi yetersiz hissettiğim ilginç bir olay sonucu araya bu konuyu affınıza sığınarak kaleme almayı uygun gördüm. Pedagog olmadığımı, yazdıklarımın tamamen kendi tecrübelerim ve araştırmalarım sonucunda ortaya çıktığını belirmek isterim ki  yakın zamanlarda kızım yaşlanıp ölmekten korktuğunu söyledi ve birden ağlamaya başladı. Ben de beş yaşını  bile tamamlamamış bir çocuk neden bunları düşünüp üzülür, çocuklar neden bu hisse kapılıp kaygı yaşar ve çocuklara nasıl cevap verilir biraz araştırdım.

 

 Hemen en başta belirtmek isterim ki çocuklarda bu kaygı  durumunun ortaya çıkmasına sebep olan bazı etkenler var. Kimi çocukta işe giden annenin verdiği kaybetme korkusu,  kimi çocukta içeriği uygun olmayan dizi, film v.s sahneleri, bir aile yakınının ölmüş olması bu etkenlerden en kolay sayılabilecek olanları. Bizim durumu ise tahmin bile edemezsiniz. Hemen anlatayım; okul ile müzeye yapılan bir ziyaret sırasında gördüğü dinazor iskeleti. Evet sebep bu, normal şartlar altında 4-5 yaşlarında bir çocuk ölenlerin uyuduğunu ve tekrar geleceğini düşünür fakat bizimkisi dinazorun iskelet halini görünce olayın öyle olmadığını anlayıp bütün gece yaşlanmak istemiyorum diye ağladı.

 

Peki bu durumu çocuğa nasıl anlatmalıyız nasıl sakinleştirmeliyiz? Hemen söylemek isterim ki açık ve net kafa karıştırmadan kuracağınız cümleler  onu sakinleştirecektir.  Size yanlış bazı cümleleri sıralamak ve nelere sebep olabileceğinden kısaca bahsetmek istiyorum;

 

-"insanlar  ölünce melek olur cennete gider. Cennet harika bir yer" Evet cennet müthiş fakat o yaşta ki bir çocuğa cenneti vaktinden önce yanlış bir şekilde anlatırsanız ilk mutsuzluğunda cennete gitmek için kendini öldürme eğilimi içerisine girebilir. 

 

-"insanlar ölmezler uzun bir uykuya dalarlar."Tamamen yanlış bir cümle seçimi. Çocuk uyuduğu zaman öleceğini düşünür öyle değil mi? Unutun gitsin.

 

-"O çok uzaklara gitti. Bir daha dönmeyecek"Bu da değil sanırım doğru cümle bu sadece çocuğun kaygısını arttırır. Of ne diyelim peki dediğinizi duyar gibiyim. 

 

Örneğin; 

Yer yüzünde yaşayan her canlının yaşamı bir gün son bulur, insanlarda da bu durum geçerlidir. Büyükbabanın da yaşamı artık sona erdi ve bundan sonra olmayacak. Biz bundan sonra onun güzel fotoğraflarına bakıp onun hakkında sohbet edeceğiz, onu hatırlamaya ve sevmeye devam edeceğiz. Ben ve bu ailede ki herkes seninle yaşamayı çok seviyor ve biz senin yanında olacağız, birlikte yaşayacağımız çok güzel günler olacak ve ben bu günleri kaçırmak istemiyorum, diyebilirsiniz. Çocuğunuzu en iyi siz tanıdığınız için seçeceğiniz cümleleri de onun anlama düzeyine göre şekillendirebilirsiniz.

 

Öncelikle çocuğa bunun hayatın sevimsiz bir parçası gibi göstermekten vazgeçmeli ve bu vurguyu yapan herşeyi ondan uzak tutmalısınız. Bu olay hayatın bir parçası mesajını Allah sevgisi, doğa, insan, hayvan sevgisini kavram kargaşası oluşturmadan, olayı kötü bir şekilde algılamasına izin vermeden sabırla ve anlayacağı dilde ve dahi örnek olarak bütüncül bir yaklaşımla çocuğa anlatmalısınız.

 

Şunu asla unutmayın ki çocukların bütün istediği güvende olduğunu bilmektir. Güven duygusu çocukta korku, kaygı, üzüntü gibi halleri ortadan kaldırır.  Her zaman özenle ve sade bir anlatımla çocuğa yaklaşırsanız sizi mutlaka anlar. Çocuk sadece anlayabileceği soruları sorar. Bir şey soruyor ise cevabına da hazır demektir. Fakat kafasını karıştıran gereksiz cevaplar vermeyin ve onu hayal dünyasında yaşamaya itecek cümleler kurmayın yeter. 

 

Sağlıklı, mutlu, huzur dolu günler dileğiyle.

 
Bu yazı toplam 1066 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.