1. HABERLER

  2. SAĞLIK HABERLERİ

  3. Çocukları Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) Ürünlerden Uzan Tutun
Çocukları Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ)  Ürünlerden Uzan Tutun

Çocukları Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) Ürünlerden Uzan Tutun

Şeker-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Turgut Gözübüyük, Türkiye'de özellikle çikolata ve şeker ürünlerinin tamamına yakınında Nişasta Bazlı şekerden uzak tutun.

A+A-

Şeker-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Turgut Gözübüyük, Türkiye'de özellikle çikolata ve şeker ürünlerinin tamamına yakınında Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kullanıldığını ve bütün uyarılara rağmen bu yönde henüz bir önlem alınmadığını söyledi.

Yozgat Şube Başkanı Turgut Gözübüyük, NBŞ'ler konusunda vatandaşları uyararak "Şeker Sektörü ve Nişasta Bazlı Şekerler Gerçeği" adlı kitapçık dağıttı. Gözübüyük, NBŞ'lerin başta obezite, alzheimer, kalp, astım, baş ağrısı ve kansere kadar birçok hastalığın nedeni olabileceğini belirterek,"İçtiğiniz kolada, meyve suyunda, gazozda, yediğiniz çikolatada, tatlıda, kekte, pastada dondurmada kısacası yüzlerce üründe bu mısırdan elde edilen Şeker kullanılıyor. Çocuklarımız büyük tehlike altında" dedi.

Gözübüyük, tüm dünya ülkelerinde sağlığa zararlı gerekçesiyle yasaklanan tatlandırıcılar, her yıl yüzde 50 oranında kota artışıyla Türkiye'ye sokulduğunu ifade ederek,"Siklamat adı altındaki yapay tatlandırıcıların ise kanser yapıcı etkisi bilimsel olarak kanıtlandığından Amerika ve İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkede kullanımı yasak. AB müktesebatına göre uyum çerçevesinde Türkiye bu gidişle çok yakın zamanda bir tatlandırıcı istilasına uğrayacak. Türkiye'de çikolatadan, meşrubata kadar hemen her üründe nişasta bazlı Şeker kullanımı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu tatlandırıcıların kullanılmasının artmasına bağlı olarak bazı hastalıklar da daha sık görülecek. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda yapay tatlandırıcı kaynaklı hastalıkların ortaya çıkacağı uyarısını yapmaktadır. Şeker-İş Sendikası olarak NBŞ'lerin şeker pancarına alternatif olamayacağını defalarca kamuoyuna anlatmaya çalıştık. Buna rağmen, bugün ülkemizde bir taraftan şeker fabrikaları özelleştirilmeye çalışılırken bir taraftan da GDO'lu ürün ithalatına izin verilmektedir." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.