1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. “Çok Kazanandan Çok, Az Kazanandan Az Vergi Uygulaması” Memuru Mağdur Etmemeli
“Çok Kazanandan Çok, Az Kazanandan Az Vergi Uygulaması” Memuru Mağdur Etmemeli

“Çok Kazanandan Çok, Az Kazanandan Az Vergi Uygulaması” Memuru Mağdur Etmemeli

Memur-Sen gelir vergisi kanununda yapılacak değişikliklerle ilgili olarak TBMM plan ve Bütçe Komisyonunda taleplerini dile getirdi. İşte detaylar!

A+A-

Memur Sendikaları Konfederasyonu Memur-Sen tarafından yapılan açıklamada Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de değişiklik yapılmasına dair kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldüğü belirtildi. Memur-Sen de konuyla ilgili olarak taleplerini açıkladı.

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ki görüşmelerine katılarak Memur-Sen’in görüşleri sunuldu.

Kamu görevlilerini yakından ilgilendiren, gelir vergisi oranlarını ve matrahları içeren teklifin 18’inci maddesi hakkında söz alarak komisyon üyelerine Memur-Sen Konfederasyonu'nun görüşleri bildirildi.

GELİR VERGİSİNDE ÜST DİLİM % 40 OLUYOR

Söz konusu teklif maddesi ile gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklenerek üst dilim yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarılacak. Böylece 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 oranında gelir vergisi verecek.

DEVLET MEMURLARININ BÜYÜK KISMI 8. AYDA % 20 VERGİ DİLİMİNE GİRİYOR

Memur-Sen yetkilileri ortalama devlet memuru maaşını 4.500 TL olarak baz aldığımızda kamu görevlilerimiz 8. aydan itibaren %20'lik vergi dilimine girmeye başlıyor. Yılın sonuna doğru ise bazı kamu görevlilerimiz %27'lik vergi diliminin içerisine dahi girmektedir. Bu da kamu görevlilerinin gelirlerinde ciddi bir kaybına sebep olmaktadır açıklamasında bulunuldu.

KİT'lerde 399 Sayılı KHK’ya tabi olarak çalışan kamu görevlileri ile diğer sözleşmeli personelin gelir vergisi hesabının aldıkları brüt maaş üzerinden yapıldığını, bu kişilerin 3. aydan itibaren %20'lik ve yılında sonuna doğru %27'lik vergi dilimine girdiklerini belirtti.

YENİDEN DEĞERLENDİRME ORANINA GÖRE BİLE 2020’DE % 15 DİLİM 25 Bin 800 TL OLMALI

2006 yılı %15'lik ilk dilim vergi matrahı miktarının 7.000 TL olduğu, 2019 yılına geldiğimizde matrahın 18.000 TL olduğu, 2006 yılından bu yana sadece devletin vergilerdeki artış oranı olarak belirlediği “Yeniden Değerleme Oranına” göre bir artış yapıldığında bile matrahın 2019 yılında 21.048 TL, 2020 yılında ise 25.800 TL seviyelerinde olması gerektiğine dikkat çekildi.

Komisyon görüşmelerinde Memur-Sen’in talebi olarak, kanun teklifinin 18’inci maddesiyle ilgili yapılacak değişiklikle ortalama devlet memuru maaşı baz alınarak, kamu görevlilerinin gelir kaybını ortadan kaldırmak için matrah miktarlarının %100 artırılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca KİT'lerde 399 sayılı KHK'ya tabi olarak çalışan kamu görevlileri ile kamuda görev yapan diğer sözleşmeli personelin gelir vergisi hesabının, aldıkları net ücret üzerinden yapılmasının uygun olacağı belirtildi.

Memur-SEN sonuç üretmek adına yoğun çaba harcadığı söz konusu Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

GELİR VERGİSİ HESAPLAMASI NET ÜCRET ÜZERİNDEN YAPILSIN

TBMM Genel Kurulunda görüşülecek Kanun teklifiyle ilgili olarak kamu görevlilerinin gelir kaybını önlemek adına gerek toplu sözleşmelerde gerekse hak arama mücadelesi verilen tüm platformlarda dile getirilen hususlar kanun koyucu nezdinde de tekrar ortaya konulacaktır denildi. Matrahların artırılmasından, gelir vergisi hesabının net ücret üzerinden yapılmasına, kamu görevlilerinin gelir vergisi kesintisinin, gelir vergisinin hesabına esas oranın %15’i aşmasından kaynaklanan kısmının net tutarı, kesintinin ilgili olduğu aya ilişkin ücret veya aylık ile birlikte ayrıca maaş kaybı tazminatı olarak ödenmesine yönelik teklif sunuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler