Covid-19 Sonrası Sosyal Hayatta Neler Değişecek?

Daha Fazla Göster

Dünyada, günümüze kadar ki süreçte pek çok salgın hastalık krize neden oldu. Bunun en önemlisi, bugün Covid-19 salgınını bu kadar ciddiye almamıza neden olan Veba Salgını idi. Vebada, yani kara ölümde, Avrupa kendi nüfusunun üçte biri gibi ciddi bir bölümünü kaybetmişti. Ne yazık ki şimdi de Koronavirüs yine en çok Avrupa’yı ve Amerika’yı etkiliyor. Ölümler artıyor, insanlar geçirdikleri travmaları atlatamıyor.

Türkiye ise, bu durumda, diğer ülkelerden çok sonra bu salgınla mücadele ettiği için hem çok şanslı hem de çok şanssız. Şanslı çünkü alması gereken tedbirleri alacak, sağlık kuruluşlarını hazırlayacak vakti oldu. Şanssız çünkü tüm dünya Covid-19 ile mücadele ederken insanlar daha salgın başlamadan panik havasına girmişlerdi bile. Sonrasında gelen #evdekal çağrıları ve elbette ki sınırlı günlerde uygulanan sokağa çıkma yasakları bireylerde bilinmezlik korkusunu ortaya çıkardı. Panik, yerini korku ve endişeye bıraktı.

Bu dönemlerde ister istemez “sokak” kelimesine verdiğimiz yeni kavramlar peyda oldu. Sokak bizim için “özgürlük”, “rahatlama”, “mutluluk” kavramlarının bir karması haline geldi. Zaten vaktinin çoğunu evde geçirip “sosyal hayattan pek haz etmediğini” söyleyen başka bir kesim için de durum aynı olmaya başladı. Sokaklara karşı bir özlem oluşmaya başladı. Bu durum, salgın sonrası sosyal hayatın çok karmaşık geçebileceğinin bir sinyali olarak değerlendirilmekte.

Yaklaşık iki aydır evde olan bir kesim için yeniden sokağa çıkmak, birdenbire olmamalıdır. Hemen kalabalık yerler girmek, sürekli dışarıda olmak kişilere iyi gelen bir durum olmayacaktır.

Kamu Sağlığında Birtakım Korkular Peyda Olacak

Bu durumu kısa ve uzun dönem olarak değerlendirmek gerekmekte. Kısa dönemde kişiler, eski normalin çok da güvenli bir durum olmadığını fark edecektir. Bunu, yapılan pek çok araştırma açıkça gösterir. Örneğin, son yıllarda online anketlerin en çok sevdiği soru “Salgın sonrası hangi aktivite sizi daha çok korkutur” oldu. Bu sorunun cevabı hemen hemen her platform için “Kalabalığa karışmak” ve “Hastaneye gitmek” şeklinde oldu.  Ayrıca, kişiler “tutumlu” ve “tedbirli” olmak kavramlarını yeniden hatırlamaya başladı. Peki sosyal yaşamda neler değişebilir:

  • Toplumun eskisi gibi “samimi” olmak yerine “kontrolü birlikteliklere” yöneleceği tahmin ediliyor.
  • Alışveriş alışkanlıkları yeniden düzenlenecek. Kalabalık mağazalar yerine online mağazalar daha çok ilgi göreceğe benziyor.
  • Doğaya karşı saygı ön planda olacak. İnsanlar, doğanın “zalim” yüzünü de gördü. Bu bakımdan daha dikkatli bir yaşam belirmeleri mümkündür.
  • Tutumlu ve tedbirli olma artık bir ihtiyaç haline geliyor.  Covid – 19 ile sarsılan ekonomiler, insanların para harcama alışkanlıklarını tamamen değiştirecek.
  • Sağlık sektörüne güven ciddi ölçüde azaldı. Yeni sağlık sistemi hastalıkları tedavi etmek yerine hastalığa tedbir almak olarak değişebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Covid-19 Sonrası Sosyal Hayatta Neler Değişecek?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!