Covid-19 Vakalarında Kritik Zaman!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, yaptığı açıklamada yeni tip covid-19’un bulaştığı kişilerde eklem ve kas ağrılarının yanı sıra öksürüğün de olduğu vakalarda kritik sürecin onuncu günün sonu olduğunu belirtti.

Covid-19 Vakalarında Kritik Zaman!
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üst solunum yollarında yer alan mukozalara yerleşen ve inatçı olmayan öksürükler ile eklem ve kas ağrıları ile başlayan hastalığın sonraki dönemlerde tedavi almayan hastalarda akciğerlere kadar inebilme riskinin olduğu, Bilim Kurulu Üyesi tarafından belirtildi. Bu kapsamda tedavinin zorunluluğu bir kez daha gün yüzüne çıkarken, hastaların tedavi almamaları halinde ilerleyen dönemlerde akciğer enfeksiyonu gibi büyük bir problem ile karşı karşıya kalabileceği de belirtildi.

Tanının Konması 3 Haftayı Bulabiliyor

Akciğer enfeksiyonu senaryosu ile karşı karşıya kalındığı taktirde inatçı bir kuru öksürük ile ateşin düşmemesi gibi unsurlar ile, tanının konabildiğini belirten Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, bu kritik süreçte en önemli eşiğin onuncu günün sonu olduğunu belirtti.

Yavaş Yavaş Azalabiliyor

Hastalık tanısının konulmasının ardından ilk 10 günün son derece önemli olduğunu belirten Gündüz, böyle bir durumda tanı, tedavi ve sonuç faktörlerinin ayrı ayrı elde edilmesinin toplamda 3 haftayı bulabildiğini söyledi. Fakat kritik sürece ilerlemeyen vakalarda, 3 haftalık süre yerine ağırlıklı olarak ilk 10 günün ardından belirtilerin yavaş yavaş geçtiği paylaşıldı.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!