1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çözüm Süreci Kanunu Bugün Resmi Gazetede Yayımlandı. İşte Detaylar
Çözüm Süreci Kanunu Bugün Resmi Gazetede Yayımlandı. İşte Detaylar

Çözüm Süreci Kanunu Bugün Resmi Gazetede Yayımlandı. İşte Detaylar

TerArtık İmralı ile Görüşmek yasalaştı. Terörün Sona Erdirilmesi Ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine dair kanun yani çözüm süreci kanunu çıktı.

A+A-

Çözüm süreci kapsamında Terörün Sona Erdirilmesi Ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine dair kanun resmi gazetede 16 Temmuz 2014 Tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun terörün sona erdirilmesi için çözüm süreci kapsamı usul ve esaslarını içeriyor. Kanun çözüm süreci kapsamında hükümete yetki sunuyor. Peki Terörün Sona Erdirilmesi Ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun neleri içeriyor işte madde madde bakalım.

a) Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyoekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirler.

b) Gerekli görülmesi hâlinde, yurt içindeki ve yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verir ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirir.

c) Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alır.

ç) Bu Kanun kapsamında yapılan çalışmalar ile alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesini sağlar.

d) Alınan tedbirlere ilişkin uygulama sonuçlarını izler ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlar.

e) Gerekli mevzuat çalışmalarını yapar.

Çözüm süreci kararlarını Bakanlar Kurulu’nun alma yetkisi bulunurken, koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek.

Kanunda bulunan bir madde ise yurt içindeki ve yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari veya cezai sorumluluğu doğmayacak olması.

KANUN İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.