ÇSGB Bakanı Soylu Ulusal İstihdam Stratejisine Geçeceğiz

Dün gerçekleştirilen Üçlü Danışma Kurulu toplantısında kıdem tazminatı, Özel istihdam büroları konuları görüşüldü.

12714
Daha Fazla Göster

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Eşliğinde Toplanan üçlü danışma kurulu toplantısı dün gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu toplantıda yaptığı konuşmada Ulusal İstihdam Stratejisine yakın bir zamanda geçeceklerini söyledi. Danışma kurulundaki Sendika Temsilcileri ise bu duruma kesinlikle karşı olduklarını ve işçiyi köleleştirecek uygulamaların önüne geçeceklerini söylediler.

Türk iş Sendikası adına toplantıya katılan Pevrul Kavlak kesinlikle kırmızı çizgilerinin kıdem tazminatı olduğunu, kıdem tazminatına zarar getirecek hiçbir öneriyi istemediklerini eğer ki böyle bir durum söz konusu olur ise genel grev sebebi sayacaklarını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, Özel istihdam bürolarının işçi kiralamasına ilişkin kesinlikle karşı olduklarını ve kıdem tazminatında ise geriye gidilecek düzenlemelerin hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini yaratılacak fonların ise değerlendirilmeyeceğini özel emeklilik sisteminin getirilmesine karşı olduklarını belirtti.

Ulusal İstihdam Stratejisi Nedir?

AKP Hükümetinin yeni yılda ilk 3 ayda gerçekleştirmeyi düşündüğü ulusal istihdam stratejisinde kıdem tazminatı, kiralık işçi uygulamasına geçilmesi, esnek ve güvencesiz bir istihdam yaratma gibi birçok proje bulunuyor. Bu sayede istihdamın arttırılacağı düşünülüyor. Bakan Soylu Kıdem tazminatının fona devredilerek hem işçi hem de işverenin yararına olduğunu ve bu fondaki paranın hiçbir şekilde başka bir amaçta kullanılmayacağını belirtti. Kurulda diğer konu ise özel istihdam bürolarıydı. Bu bürolarda kiralık işçi tutulacak ve görevlendirilecek işçinin mali ve sosyal hakları istihdam bürosunda olacak. Bu istihdam için iyi olsa da taşeronlaşmanın bir diğer versiyonu olarak düşünülüyor. İlerleyen günlerde bu stratejinin hayata geçilmesi durumunda bir çok sorun ortaya çıkacak gibi görünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇSGB Bakanı Soylu Ulusal İstihdam Stratejisine Geçeceğiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!