1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. CTE, 6 bin 127 İKM Alımına Kimler Başvurabilir? İKM Alımı Başvuru Son Günü
CTE, 6 bin 127 İKM Alımına Kimler Başvurabilir? İKM Alımı Başvuru Son Günü

CTE, 6 bin 127 İKM Alımına Kimler Başvurabilir? İKM Alımı Başvuru Son Günü

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü CTE 2019 yılı personel alımları kapsamında 6 bin 127 kadroya İKM alımı yapacak. CTE 2019 Yılı İKM alımlarına dair başvurular 16 Temmuz’da sona eriyor! İKM alımlarına kimler başvuru yapabilir?

A+A-

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri CTE Genel Müdürlüğü 2019 yılı personel alımları kapsamında toplam 6 bin 743 İKM alımı yapılacak. Toplam 6173 kadronun en büyük dilim İnfaz ve Koruma Memuru alımları için oldu. CTE, İKM alımı için toplam 6 bin 126 kadro bulunuyor. İKM alımı başvuru şartlarını, İKM alımı başvurularının nasıl ve nereden yapılacağını ve İKM alımı başvurularının ne zaman sona ereceğini sorgulayan adaylar için My Memur olarak tüm detayları hazırladık. Başvurular 16 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla sona erecek.

BAŞVURU FORMUNU DOLDURURKEN DİKKAT!

Sınava girecek adayların Ek-1 başvuru formunu doldururken sınava başvuracağı adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığını (sınav merkezi) gösterir kısmı doldurması ve atanmak istediği ceza infaz kurumunun bağlı olduğu adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığını belirtmesi gerekmektedir.

53 ayrı adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığınca (sınav merkezi) yapılacaktır.

İKM ALIMLARINA 5 KATI ADAY ÇAĞRILACAK

CTE, İnfaz ve Koruma Memuru alımlarına 5 katı kadın aday, 5 katı erkek aday olmak üzere ayrı ayrı çağrı yapılacaktır. Bu kapsamda toplam 61 bin 260 aday İKM alımlarına çağrılacak ve 53 ayrı sınav merkezinde adayların tercihine göre yapılacaktır.

CTE, İKM ALIMI KPSS ŞARTI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü için İnfaz ve Koruma Memuru İKM alımları için lisans mezunları için 2018 KPSSP3, önlisans mezunları için 2018 KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2018 KPSSP94 puanı esas alınmak kaydıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve daha yukarı puan almış olma şartı aranacaktır.

İKM ALIMI BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

Türk Vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak gerekiyor.

İKM ALIMLARI YAŞ ŞARTI

Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 16 Temmuz 2019 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; 

Merkezî sınavın (KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.); teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) ve hemşire için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1983 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak gerekmektedir.

İKM ALIMI ÖZEL ŞARTLARI

En az lise veya dengi okul mezunu olmak, 

Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 16 Temmuz 2019 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın (KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor. 1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.

Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak gerekiyor. Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.

CTE, İKM ALIMLARI BOY KİLO ÖLÇÜMÜ DETAYLARI

İnfaz ve koruma memurları için ilan edilen pozisyon sayısının beş katı aday içerisinden boy ve kilo şartını taşıyanlar sözlü sınava katılmaya hak kazanacaktır. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan infaz ve koruma memuru adaylarının boy ve kilo ölçümleri her bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu için ayrı ayrı olmak üzere 05 Ağustos 2019 ve devam eden günlerde yapılacak olup, adayların boy-kilo ölçümüne hangi gün katılacakları ilgili sınav komisyonlarınca ilan edilecektir. Boy kilo ölçümüne katılmayanların mazeretleri kabul edilmeyecek, sözlü sınava katılamayacaklardır. Boy kilo ölçümünü geçerek sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların ayrıca ilgili sınav merkezleri tarafından ilan edilmesi gerekmektedir.

İKM ALIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Adaylar, yapılacak olan sözlü sınav ve uygulamalı sınava, adalet komisyonu başkanlıklarından veya Bakanlık internet sitesinden temin edecekleri başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya noter onaylı sureti ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği ile birlikte en son başvuru günü mesai bitimine kadar sınavı yapacak adalet komisyonu başkanlığına (sınav merkezi) veya herhangi bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başvuracaklardır.

Ayrıca herhangi bir nedenle askerlikten muaf olan adayların muafiyetlerine ilişkin sağlık raporu veya bedelli askerlik belgesini başvuru formlarına eklemeleri gerekmektedir.

Başvuruyu alan adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından UYAP üzerinden sınav ortak rolünden sınavı yapacak adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonunun (sınav merkezi) tanımladığı sınav numarası seçilerek başvuru kaydedilecektir. Daha sonra başvurulara ilişkin evrak; masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına (sınav merkezine) ivedi gönderilecektir.

SADECE BİR UNVANDAN BİR KOMİSYONA BAŞVURU YAPILABİLECEK?

Adaylar sadece bir unvan için ve bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığının yapacağı sınava başvurabileceklerdir. Aynı ya da farklı unvan için aynı ya da farklı komisyona başvurulması durumunda yapılan tüm başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi yerleştirme işlemleri yapılmayacaktır.

İKM ALIMINA BAŞVURU YAPAN ADAY AYNI İLANDA DİĞER UNVANLARA BAŞVURU YAPAMAZ

(Örneğin; bir aday infaz ve koruma memuru unvanı için bir yere başvuru yaptığında, başka bir yer infaz ve koruma memurluğu veya gerekli şartları taşısa dahi büro personeli (cezaevi kâtipliği) ya da diğer bir unvan için aynı veya farklı bir yere başvuru yapamayacaktır.) Adayların başvuru yaparken bu hususu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

HANGİ DURUMDA BAŞVURULAR KABUL EDİLMEZ?

Adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlıkları dışında herhangi bir mercie yapılan başvuru kabul edilmeyecektir. Yine adalet komisyonu başkanlıklarına posta veya kargo ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

İKM Alımı ilan metni için tıklayınız:

www.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler