1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. CTE, İKM Alımı Sözlü Sınavına 66 Bin 810 Aday Katılacak
CTE, İKM Alımı Sözlü Sınavına 66 Bin 810 Aday Katılacak

CTE, İKM Alımı Sözlü Sınavına 66 Bin 810 Aday Katılacak

Ceza ve Tevkifevleri CTE 6681 İnfaz ve Koruma Memuru alımı yapıyor. İKM alımı başvuruları devam ediyor. En az lise ve dengi okul mezunu İKM alımında 60 bin KPSS adayı sözlüde elenecek. KPSS’nin önemi nerede kaldı?

A+A-

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri CTE Genel Müdürlüğü 7467 Sözleşmeli personel alımı yapıyor. CTE personel alımında en büyük pay da İnfaz ve Koruma Memurlarına ayrıldı. 11 Haziran 2018'de başvuruları sona erecek CTE personel alımında 6 bin 681 İKM alımı yapılıyor.

6 bin 681 İKM alımı için 10 katı aday, yani 66 bin 810 aday sözlü sınava çağrılacak. KPSS'den 70 ve üzeri alan en az lise ve dengi mezunu 66 bin 810 İKM alımı adayından 60 bin 129 aday sözlü sınavda elenecek.

KPSS'nin etkisi % 50 oranında bu aşamada sona eriyor! KPSS ile sözlü sınavda alınacak puanın aritmetik ortalaması sonucu nihai başarı listesi oluşacak ve kazananlar bu şekilde belirlenecek. KPSS’den 100 puan alan adayla KPSS’den başvuru puanı yani 70 aday alanın şansı bu aşamada aynı düzeydedir.

Mülakatın liyakatten uzak olduğu tüm sendikalar, tüm KPSS adayları tarafından sürekli gündeme getirilmesine rağmen tüm kurumlara ısrarla KPSS’nin etkisini azaltan sözlü sınav yaparak personel alımı gerçekleştiriyor.

6681 İKM alımı özel ve genel şartları da şu şekildedir;

CTE, İnfaz ve Koruma Memuru alımı özel şartları! En az lise veya dengi okul mezunu olmak, 

CTE alımı yaş şartı! Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 11 Haziran 2018 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın (KPSS-2016) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor. 1 Ocak 1986 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.

Fiziki yeterlilik şartı! Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm.’den kısa boylu olmamak şartı aranıyor. Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak gerekmektedir. Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.

CTE, İnfaz ve Koruma Memuru alımı genel şartları! Türk Vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak, merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak gerekiyor.

TCK cezai hükümler! Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak, 

CTE personel alımı askerlik şartı! Askerlikle ilgisi bulunmamak veya  askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak gerekiyor.

Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek gerekiyor. Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

CTE alımları yaş şartı! Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 11 Haziran 2018 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; gerekiyor. Merkezi sınavın (KPSS 2016) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor. 1 Ocak 1986 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir. İKM alımı başvuru şartları için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler