1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. CTE, İKM Personelin Emniyet Hizmetleri Sınıfına Alınması Gündeme Geliyor
CTE, İKM Personelin Emniyet Hizmetleri Sınıfına Alınması Gündeme Geliyor

CTE, İKM Personelin Emniyet Hizmetleri Sınıfına Alınması Gündeme Geliyor

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. TBMM’deki teklif ile ceza infaz ve koruma memurlarının emniyet hizmetleri sınıfına alınması öngörülüyor. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları CTE Genel Müdürlüğünde görevli Ceza infaz ve koruma memurlarının emniyet hizmetleri sınıfına alınması için TBMM’ye yeni bir kanun teklifi verildi. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişikliği içeren kanun teklifinin tüm detaylarını “My Memur” olarak bu haberimizde sizler için hazırladık ve gündemde kalması adına yayımlıyoruz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak hizmet veren ceza infaz ve koruma memurları, bire bir aynı işi icra eden dünyadaki diğer meslektaşlarından farklı bir teşkilat yapısı içerisinde çalışmaktadır.

Kolluk kuvvetlerine benzer görev üstlenmelerine rağmen emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfında değil, idari hizmetler sınıfında sayılmalarından dolayı maddi - manevi birçok sıkıntıyla mücadele etmek zorunda kalan ceza infaz ve koruma memurlarının, özlük haklarında önemli eksiklikler bulunmaktadır. Ceza infaz ve koruma memurlarının yaptıkları görev itibariyle büro memurları gibi genel idari hizmetler sınıfında yer alması, Anayasamızın temel ilkelerinden olan eşitlik" ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir.

Bu kanun teklifi ile ceza infaz ve koruma memurlarının emniyet hizmetleri sınıfına alınarak, diğer emniyet görevlileri arasında oluşan ayrımcılığın giderilmesi amaçlanmaktadır.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 inci maddesinin “EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI” bendi aşağıdaki şekilde değişmiştir.

“Bu sınıf, özel kanunlarına göre ceza infaz ve koruma memuru, çarşı ve mahalle bekçisi, polis, komiser muavini, komiser, başkomiser emniyet müfettişi, polis müfettişi, emniyet amiri ve emniyet müdürü ve emniyet müdürü sıfatım kazanmış emniyet mensubu memurları kapsar.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler