Cuma Namazı Genelgesi Yürürlüğe Girdi

8 Ocak 2016 Tarihli ve 29587 Sayılı Resmi Gazete'nin Yayınlanmasıyla Cuma İzni ile İlgili 2016/1 Sayılı Başbakanlık Genelgesi Yürürlüğe Girdi. Memurlar Cuma Namazı Saatinde İdari İzinli mi Sayılacaklar?

12667
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Ocak 2016 Tarihli ve 29587 Sayılı Resmi Gazete bugün yayımlanarakyürürlüğe girdi. Bugünkü Resmi Gazete’de Cuma Namazı izniileilgili genelge yer almaktaydı. Genelge tüm kamukurum ve kuruluşlarındaki memurların Cuma Namazı saatinde isteği olması halinde izinli sayılacağı yer aldı.

Anayasa ve ilgili mevzuatla güvence altına alınan dini inanç hürriyetinin bir gereği olarak; Cuma Namazı saatinin mesai saatine denk gelmesi halinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan isteyenler mesai kaybına neden olmaksızın izin verilir denildi.

Şimdi merak edilen en önemli konulardan birisi de 18 Milyon öğrencinin bulunduğu okullarda 800 Bin öğretmen görev yapmakta. İkili eğitim yapmayan tüm okullarda öğlen arası 1 saat ile yönetmelik gereği sınırlandırılmış durumda. Cuma Namazına gitmek isteyen öğretmen bu saatler arasında izinli sayılacak ve dersi olsa bile mesai kaybına neden olmadan izinli sayılacağından bu ders görevini de yapmış sayılacaktır. 

Özellikle bu konu MEB’de öğretmenler için ders planlaması yaparken Cuma Namazı izni talep eden öğretmenin ya o saatlerinde ders vermeyecekyadayenibir yönerge çıkararak karışıklık çözülecektir. Ayrıca Cuma Namazına gitmek isteyen öğrenciler için de bu şekilde MEB bir ayrı genelge yayınlayarak bu yönetmeliğe istinaden izinli sayılması sağlanabilir mi?

Farklı kamu kurum ve kurumlarda işleyişe göre yönergelerle bazı düzenlemeler yapılabilir. Özellikle MEB’de bu konunun çözümü olarak ile ilk akla gelen o saatte Cuma Namazı için izinli sayılmak isteyen öğretmene ders vermemek gibi görünmekte.

8 Ocak 2016 Tarihli ve 29587 Sayılı Resmi Gazete için TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cuma Namazı Genelgesi Yürürlüğe Girdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!