Cumhurbaşkanı 6656 Sayılı Kanun’ u Onayladı

6656 Sayılı Kanun ile 2016 MEB 12500 öğretmen ihdası, er, erbaş ve askeri öğrenci harçlıkları arttırılması, astsubayların intibakları, sözleşmeli er ve erbaş maaş hesabı, öğretim görevlilerinin emeklilik yaşı...

12705
Daha Fazla Göster

Cumhurbaşkanlığı tarafından bugün yapılan duyuruda; 6656 ve 6657 sayılı kanunların yayımlanmak üzere başbakanlığa gönderildiği belirtildi. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan 6656 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun neleri beraberinde getiriyor? Şimdi 6656 sayılı kanuna bir göz atalım.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yayımlanmak üzere Başbakanlığı gönderilen 6656 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12 maddeden oluşuyor. Kanunun 10’uncu maddesinde ise MEB’in 12 bin 500 Öğretmen ihdası da bulunuyor.

Yine kanun ile birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından seçim döneminde de dile getirine bazı vaatler yer alıyor. Kanunun Resmi gazetede yayınlanması ile birlikte Kanunda bazı maddeler 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Kanunun Resmi gazetete yayımlanması ile birlikte 1 Ocak’ta geçerli olmak üzere  Er, erbaş ve Kıbrıs’a giden askerlerin aldıkları harçlıkları iki katına çıkacak. Örneğin 38 TL harçlık alan Erlerin maaşı 76 TL’ye, 43 TL alan onbaşıların harçlıkları 86 TL’ye, 49 TL alan çavuşların harçlıkları ise 97 TL ye yükselecek.

Kanunun Resmi gazete ’de yayımlanması ile birlikte Askeri öğrencilerinde harçlıklarında artış söz konusu oldu. Askeri öğrencilerin harçlıkları hesaplanırken 6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar esas alınacak. Kanun ile birlikte Astsubayların göreve başladıkları başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerin kapsamında yapılacak olan intibak işlemlerinde paralellik sağlanacak.

Kanun yayımlandığı zaman 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere TSK’da görev alan sözleşmeli er ve sözleşmeli erbaşların maaşlarının hesaplaması da değişecek. Normal şartlarda brüt asgari ücrete göre hesaplanan maaşları, TSK’daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek.

Kanunun 5’nci maddesi ile Öğretim Üyelerinin emeklilik yaşı düzenlemesinde 1 yıl daha uzatıldı. Yükseköğretim Kanununa eklenen bir geçici madde ile Devlet Üniversitelerinde çalışan Öğretim üyelerinin emeklilik yaşının 72 olması uygulaması başlatılmıştı. Bu uygulamanın 31 Aralık 2015 tarihine kadar devam edeceği belirtilmişti. Kanun resmi Gazetede yayımlandığında, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle 31 Aralık 2016 tarihine kadar uzamış olacak. Aşağıda bulunan linkten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yayımlanmak üzere Başbakanlığı gönderilen 6656 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ a erişebilirsiniz.

Kanun İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı 6656 Sayılı Kanun’ u Onayladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!