Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Varlık Barışı Çağrısının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemlerde sık sık dile getirdiği yurt dışında parası, dövizi, altını ve diğer sermaye araçları bulunduran vatandaşlara olan çağrısının ayrıntıları netleşiyor.

73408
Daha Fazla Göster

Erdoğan tarafından duyurulan ve Türkiye’nin 6. Varlık Barışı uygulaması olarak kayıtlara geçen yeni çağrı ile yurt dışında sermaye bulunduran tüm vatandaşların sermaye ve birikimlerini milli ekonomiye kazandırması istenmişti. Varlık Barışı sistemi dahilinde olan tüm yerli ve yabancı kaynakların takip ve vergiden muaf olacağı duyurulurken, uygulama ile beraber büyük miktarda kaynağın kayıt altına alınması planlanıyor. Böylelikle, milli ekonomiye yurt dışında bulundurulan pek çok sermaye aracı da dahil edilmiş olacak.

Amaç Döviz Girişi

Varlık Barışı çağrısı ile taleplerini yineleyen Erdoğan, çağrıya uyan vatandaşların her türlü vergi ve takipten muaf olacağını belirtmişti. Atılan adımlar ile Türkiye’ye önemli bir döviz girişinin sağlanması amaçlanıyor.

6. Varlık Barışı uygulamasından önce, Türkiye’de ilk defa 2008 yılında bu uygulama gün yüzüne çıkmıştı. Ardından 2013 yılında, sonrasında da 2016, 2018 ve 2019 yıllarında da Varlık Barışı uygulamaları yürürlüğe sokuldu. Böylelikle sisteme dahil edilen tutar 17 milyar lira oldu.

Hangi Varlıklar Kapsama Alınıyor?

Yeni Varlık Barışı uygulaması ile beraber 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olmak üzere yurt dışı veya yurt içinden getirilen para, döviz, altın ve benzeri sermaye araçları kayıt altına alınabilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Varlık Barışı Çağrısının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!