Cumhurbaşkanı İmzaladı, TARSİM Prim Desteği Oranları Belirlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da imzası ile TARSİM tarafından 2021 yılı içinde kapsama dahil edilecek olan riskler, ürünler ve bölgelerle prim desteği oranları belli oldu, karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

73244

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar kapsamında bitkisel ürünler için fırtına, hortum, yangın, dolu, heyelan ve benzeri sebeplerle verilen zararlar ile pamuk ürününde hasat dönemindeki yağmur kaynaklı miktar kaybı zararı ve kuş zararı, ek riskleri dolu paket halinde verilecek. Belirtilen risklere ek olarak da isteğe bağlı bir şekilde açık alanda yetiştirilen meyveler, bağlardaki örtü ve destek sistemleri ile sistemlerin altında yer alan ürünler, asmalar ve fidanlar gibi unsurlar için bilgiler dikkate alınacak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınacak.

Kuraklık Verim Sigortası da Geçerli

Uru tarım alanlarında yetiştirilen buğday, arpa ve benzeri ürünler ile beraber sertifikalı tohumluklarda dolu paketi dışında yer alan kuraklık, sıcak rüzgar, aşırı nem ve aşırı yağış gibi risklerden dolayı meydana gelen verim azalışları da teminat altına alınacak. Tüm bu teminatlar, kuralık verim sigortası ile beraber gerçekleşecek.

Hayvancılık da TARSİM’e Dahil Edilecek

2021 yılında kapsama dahil edilecek olan yeni kararlar ile beraber Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemine tanımlı büyükbaş hayvanlar için de ölüm riski, hırsızlık, terör, grev ve halk  hareketleri ile ilgili riskli genel şartlar çerçevesinde, mevcut tesis ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak TARSİM tarafından teminatı sağlanacak.

Exit mobile version