1. HABERLER

  2. SİYASET HABERLERİ

  3. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi İle İlgili İlk Kararname Yayımlandı
Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi İle İlgili İlk Kararname Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi İle İlgili İlk Kararname Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine Geçiş için Uyum Kararnamesi Yayımlandı. Kararname ile Bir Çok Kanuna Cumhurbaşkanı ibaresi eklendi

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile İlgili ilk Kararname Yayımlandı. 477 Sayılı Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile İlk Adım Atılmış Oldu. Kararname ile bir çok kanuna atıfta bulunularak değişiklikler sağlandı.

İlgili Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlar Kurulu, Heyeti Vekile, İcra Vekilleri, İcra Vekilleri Heyeti gibi ibarelerin geçtiği bir çok kanunda bu ibarelerin yerine "Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanınca" ibareleri eklenmiştir.

Yine aynı şekilde bazı kanunlarda yer alan tüzük, nizamname, nizamnameler gibi ibareler "Yönetmelik, Yönetmeliklerle" şeklinde değiştirilmiştir.

Adli Sicil Kanununda yer alan "askeri hakim, askeri savcı" ibareleri kaldırılmış, "hakim ve Cumhuriyet Başsavcılığı" şeklinde değiştirilmiştir.

Başbakanlık Uzman Yardımcılığında, Başbakanlık merkez teşkilatında Uzman Yardımcısı kadrolarında görev yapan ve iki yıllık süre sonunda hazırladıkları uzmanlık tezi kabul edilenlerde 3 yıl şartı kaldırılmıştır.

Başbakanlık Uzman Yardımcılığı ile ilgili maddenin yürürlük tarihi itibariyle, diğer maddelerin ise 24 Haziran 2018 tarihindeki seçim sonucunda Cumhurbaşkanının and içmesi ile göreve başladığı tarih itibariyle yürürlüğe girecektir ibaresi getirilmiştir.

698 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Şu Şekilde Yayımlanmıştır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler