Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimi ile İlgili Başbakanlık Genelgesi

Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile İlgili 2018/7 Sayılı Başbakanlık Genelgesi 3 Mayıs 2018 tarihli ve 30410 sayılı resmi gazetede yayımlandı. Genelgenin ayrıntıları için tıklayınız.

39313-8
Daha Fazla Göster

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Geçici 2Pinel maddesinin (A) fıkrasında. “Türkiye Büyük Millet Meclisinin 27’nci Yasama Dönemi milletvekili gemi seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi 3 Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılır. Seçimin yapılacağı tarihe kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Meclisin seçim karart alması halinde, 27’nci Yasama Dönemi milletvekili gemi seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır hükmü yer almaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimlerinin yenilenmesine ve seçimin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 20 Nisan 2018 tarihli 89’uncu Birleşiminde karar verilmiş olup 1283 sayılı bu karar 20 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci dönem milletvekili genel seçimlerinin Anayasanın 79’uncu maddesinde öngörülen Seçimlerin başlamasından bitimim kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurallarının çalışmalarına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca; her türlü işgücü, araç ve diğer malzeme desteği verilmesi, önem taşıdığı belirtildi.

Bu itibarla; 24 Haziran 2018 Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci dönem milletvekili genel seçimlerinin başarıyla gerçekleştirilerek millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla; ilçe seçim kurulları başta olmak özere seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin talepleri ivedilikle karşılanacak İhtiyaç duyulacak her türlü taşıt, bilgisayar, yazıcı, modem, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör gibi araç-gereç ve bunları kullanabilecek nitelikli personel desteği sağlanacaktır.

Bu kapsamda; başta mülki idare amirleri olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarıma yetkilileri, kamu bankalarının yöneticileri ve güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemler alınacak. Herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterilecektir denildi. Genelgenin resmi metni için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimi ile İlgili Başbakanlık Genelgesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!