1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhuriyet Tarihinin En Büyüğü HES Açılışı Yarın!
Cumhuriyet Tarihinin En Büyüğü HES Açılışı Yarın!

Cumhuriyet Tarihinin En Büyüğü HES Açılışı Yarın!

Enerji alanındaki girişimler devam ederken, diğer yandan da hizmet vermeye hazır duruma getirilen eserler sırası ile açılıyor.

A+A-

Yerli ve yenilenebilir kaynaklara ilişkin enerji yatırımlarının karşılığını almak konusunda bir başlangıç yapan Türkiye’de 52 tane hidro elektrik santral (HES) yarın hizmete başlayacak. Toplu açılışı sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek.

Türkiye’nin enerjide dışar bağımlılık durumuna son vermek, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıı yürürlülüğe alarak enerji faturasını azaltmak adına başlatmış olduğu çalışmaların karşılığını almaya başladı.

2018 senesinde Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine geçiş yapılması sonrasında reform ve yatırımlar daha da hız kazanırken, pandemi de Türkiye’nin yatırımlarının hızını yavaşlatamadı. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara ilişkin enerji yatırımlarını fazlalaştıran Trürkiye, yarın Cumhuriyet tarihindeki en büyük toplu hidro elektrik santral açılışına imza atacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemine geçilen son 2 sene içerisinde devreye sokulan bin 439 MW kurulu güçteki 52 tane HES’in toplu olarak açılışı gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bakan Yardımcıları Alparslan Bayraktar, Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz işletmeye alınacak, üretim kapasitesi maksimum 5 baraja video görüşme ile katılacak. Enerji Bakanı Fatih Dönmez ise Tokat HES’te hazır bulunacak.

Bin 439 MW Kurulu Güç!

Son 2 yılda devreye sokulan 50 lisanslı baraj ve HES bin 439 MW üretim gücüne sahip iken, 2 lisanssız baraj ve HES 1 MW üretim gücüne sahip. İşletmeye dahil edilecek 52 barajın toplam kurulu gücü ise bin 439 MW olacak. Tokat’a inşa edien Akıncı HES, 99 MW kurulu güç ile yerli ve yenilenebilir enerji üretimi anlayışının en net örneklerinden bir tanesi olarak göze çarpıyor. Bingöl’e inşa edilen Yukarı Kaleköy ve Aşağı Kaleköy Barajı ve HES suyun kuvvetini, sanayiye, evlere, günlük yaşamın kullanımına sunacak. Bingöl’de, Yukarı Kaleköy Barajı’nda 199,4 MW kurulu güç ile üretim gerçekleştirilecek. Aşağı Kaleköy Barajı’nda ise bu sayı 189,02 MW olarak kaydedilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.