Çürük Raporu ile Engelli Kadrolarına Atanmak Mümkün Mü?

Bilindiği üzere, devlet kadrolarında memur olarak çalışmak için engelli bireylere de fırsat tanınmaktadır. Her kurum için belirli bir yüzdede engele sahip olan adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarında yer alabilmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de

75351
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belirli bir kamu kuruluşunda yer alan kamu personeli sayısının yüzde 3’ü kadar engelli birey istihdam edilmek zorunluluğu vardır. Bunun yanı sıra çürük raporu olan kişiler de, bu raporun engelli raporu olarak sayılıp sayılmadığını merak etmektedirler. Dolayısı ile bu rapor ile engelli kadrolarında yer alınıp alınamayacağı da merak konusudur.

Askerliğe Elverişsiz (Çürük) Raporu

Askerliğe Elverişsiz (Çürük) Raporu
Askerliğe Elverişsiz (Çürük) Raporu

Askere gidecek adayların öncelikli olarak askerlik şubesine giderek, genel bir muayeneden geçmesi gerekmektedir. Kişilerde herhangi bir sağlık sorunundan şüphelenilmesi durumuna, kişiler hastanelere sevk edilerek gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmaktadır. Gerçekleştirilen tetkiklerin ardından eğer bu kişilerde askere gitmeye engel oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorunu tespit edilirse çürük raporu verilmektedir. Ayrıca askerliğe elverişsizlik durumu kişinin askere başlamasından sonra da gerçekleşebilmektedir. Bu durumda kişiye bu zaman diliminde çürük raporu verilerek askerliği sonlandırılmaktadır.

Çürük Raporu Engelli Raporu Yerine Geçebilir mi?

Engelli Raporu Yerine Geçebilir mi?
Engelli Raporu Yerine Geçebilir mi?

Askerlik ile alakalı verilen bir rapordur. Dolayısı ile sosyal hayatta herhangi bir geçerliliği olmadığı gibi engelli raporu olarak da sayılamamaktadır. Bu rapor yalnızca kişilerin askerlik yapıp yapamayacağını belirten bir rapordur. Engelli raporu ve çürük raporunda yer alan sağlık problemleri aynı olsa bile, kişilerin bunun için bir hastanede gerekli tetkikleri yaptırarak engel oluşturan duruma yönelik %40 engel durumu olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.

Kısacası, kişiler sahip oldukları çürük raporu ile devlet kurumlarında memur olarak çalışılabilecek engelli kadrolarına başvuramazlar. Bu kadrolara başvurabilmek için %40 veya daha fazla engele sahip olunduğunu gösteren bir engelli raporunun alınmış olması gerekmektedir. Çürük raporu olup mevcut sağlık sorunu %40 engel oluşturmayan kişiler engelli kadrolarına başvuru yapamamaktadırlar.

Bunun yanında bu rapora sahip olan kişilerin, devlet kadrolarında memur olarak görev yapmaları için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu kişiler engelli raporu alamasalar bile, yani %40 engele sahip değillerse bile normal devlet kadrolarında kamu personeli olarak yer alabilmektedirler.

Engelli Memur Hakları Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çürük Raporu ile Engelli Kadrolarına Atanmak Mümkün Mü?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!