Damga Vergisi Nedir?

Damga Vergisi Nedir?

Damga vergisi, şahıslar ile şahıslar, şahıslar ile kurum veya kuruluşlar ya da kurum veya kuruluşlar ile kurum veya kuruluşlar arasında hukuki ve resmi işlemleri belgeleyen kâğıtlardan alınan vergilerdir. Detaylar...

A+A-

Buradaki kâğıt sözcüğüyle ifade edilen, imzalamak veya imza yerine geçen bir işaret eklenmesi ile düzenlenen ve herhangi bir durumu ispat etmek için olan belgeler ile elektronik imza yoluyla ve elektronik veri şeklinde oluşturulmuş olan belgelerdir.

Damga vergisinin alınabilmesi için kâğıdın ortaya koyulabiliyor olması, imzalanabilir veya imza yerine geçen ifadeler olması ve hüküm içermesi gerekmektedir. Damga Vergisinin mükellefi olan şahıslar kâğıtları imzalamış olanlardır. Resmi kurum veya kuruşlar ile şahıslar arasındaki işlemlere ait kâğıtların damga vergisini şahıslar öder.

Yabancı ülkeler ile Türkiye'deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kâğıtların vergisini, Türkiye'de bu kâğıtları resmi kurum veya kuruluşlar ile ortaya koyan şahıslar öder. Üzerlerinde devir veya ciro işlemleri yapan şahıslar veya herhangi bir suretle hükümlerinden yararlananlar öderler. Fakat bunlardan ticari veya mütedavil kâğıt mahiyetinde olanların vergisini, bunları en önce satan veya kabul eden veya başka suretle kullanan şahıslar öderler.

Damga Vergisi Nasıl Hesaplanır?

  • Damga vergisine konu olan kâğıtların ne kadar çoğaltıldığına yani nüshasına göre damga vergisi hesaplanır. Bununla beraber fotokopi damga vergisinin kapsamında değildir. İdareye sözleşmeyi teslim eden şahıs damga vergisini ödemekle yükümlü olur.
  • Ayrıca damga vergisine konu olan sözleşmenin aslı kimde ise yine vergiyi o şahıs ödemekle yükümlüdür. Söz konusu sözleşmenin Anonim Şirket ile şahıs arasında yapıldığı durumlarda damga vergisi mükellefi Anonim Şirket’tir ve vergiyi o taraf öder.    

Damga Vergisi Nasıl ve Ne Zaman Ödenir?

  • Damga vergisi; makbuz karşılığı, istihkaktan kesinti yapılarak, basılı damga konularak ödemesi gerçekleştirilebilir. Basılı damga konulacak kâğıtların vergisi, yüzde beş eksik ile peşin olarak ödemesi gerçekleştirilir.

Makbuz karşılığı ödemelerde Damga Vergisi;

Belirlenen mükellef şahıslar, kurumlar tarafından bir ayda düzenlenmiş olan kâğıtların vergisini, sonraki ayın yirmisinde akşamına kadar vergi dairesine bildirir ve yirmi altısında akşamına ödemeyi gerçekleştirmiş olurlar. Bunun dışındaki hallerde, kâğıdın düzenlendiği tarihi izleyen on beş gün içinde vergi dairesine bildirilir ve aynı süre içinde ödenir. Genel bütçeli kurumlar dışında olan ve hak kazanma durumundan düşüş yapmış olan kurum ve kuruluşlar tarafından bir ay içinde kesilen Damga Vergisi, sonraki ayın yirmisinde akşamına kadar ödemenin yapıldığı vergi dairesine bildirilir ve yirmi altısında akşamına ödeme gerçekleştirilir.

Ödenmezse Ne Olur?

  • Damga vergisinin, ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumlarında, diğer vergilerin ödenmemesinde olduğu gibi belirli tutarlarda cezalara tabi tutulur. Bu cezaları da ödemek zorunda olan şahıslar, damga vergisi ödemekle yükümlü kişilerdir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.