1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. DANIŞTAY: Nöbet Eylemine Katılan Öğretmenin Nöbet Ücreti Kesilemez
DANIŞTAY: Nöbet Eylemine Katılan Öğretmenin Nöbet Ücreti Kesilemez

DANIŞTAY: Nöbet Eylemine Katılan Öğretmenin Nöbet Ücreti Kesilemez

Eğitim-Sen tarafından Danıştay'a açılan ve nöbet eyleminden dolayı ücret kesintisi yapılamayacağına dair davada karar verildi. Danıştay öğretmenlerin sendikal eylemden dolayı nöbet ücreti kesilemez dedi. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası "Eğitim-Sen" tarafından yapılan açıklamada Danıştay'ın öğretmenlerin nöbet eyleminden dolayı NÖBET ÜCRETİ kesilemeyeceğine dair karar gündeme getirildi. Sendikanın açıklamaları ve Danıştay’ın kararını emsal niteliğinde olması açısından My Memur olarak sizlerle paylaşıyoruz.

SENDİKA ÜYESİ ÖĞRETMENLER 2018-2019 YILLARINDA NÖBET TUTMAMA KARARI ALMIŞTI

Sendikadan yapılan açıklamada “Baskı ve Angaryayı Reddediyoruz! Mesleğimize Sahip Çıkıyoruz” kapsamında başlattığı faaliyet kapsamında 14.09.2018 gün ve 54 sayılı MYK kararının 4.maddesi uyarınca tam gün eğitim yapan okullarda öğle tatilinde temel gereksinimlerini karşılayabilmeleri için makul süre verilinceye kadar sendika üyesi öğretmenlerin 2018-2019 eğitim-öğretim yılında nöbet tutmamaları kararı almıştır denildi.

Bu karar uyarınca sendika üyesi öğretmen nöbet hizmetinde bir aksama olmaması için görev yaptıkları okul müdürlüklerine dilekçe vererek öğle tatilinde nöbet görevlerini yerine getirmemişlerdir. Bu kapsamda Çanakkale ili Yenice ilçesinde bu faaliyete katılan üyelerin 2018 yılı Kasım ayından beri nöbet görevinden kaynaklı ek ders ücretleri tamamı görev yaptığı yazısı MEB’e gönderildi.

Bu yazıda nöbet görevini tam gün yerine getirmesi gerekirken öğle arası zaman dilinde yerine getirmeyen öğretmenlerin bu eyleminin yasalara aykırı olduğu, nöbetle ilgili ders ücretinin tahakkuk ettirilmeyeceği belirtilmektedir.

Nöbet ücretinin ödenmemesine ilişkin işlemi ile bu işlemin dayanağı olan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün “Nöbet eylemi” konulu 09.11.2018 gün ve 21408288 sayılı yazısında yer alan nöbet görevini tam gün yerine getirmesi gerekirken öğle arası zaman diliminde üyesi olduğu sendikanın kararı uyarınca yerine getirmeyen öğretmenlerin nöbet ücretinin tahakkuk ettirilmemesine ilişkin emrinin iptali, yoksun kalınan parasal hakların yasal faiziyle ödenmesi ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığımız davada Danıştay 12.Daire 25.09.2019 gün ve E: 2019/1358 sayılı kararıyla yürütmeyi durdurma kararı vermiştir denildi.

Bu kararda söz konusu nöbet eylemi örgütlenme özgürlüğü kapsamında bir faaliyet olduğundan cezalandırma niteliğinde nöbet ücreti tahakkuk ettirilmemesinin hukuka uygun olmadığı belirtilmiştir. Bu kararla söz konusu nöbet eylemine katıldığı için nöbet ücreti kesilen ya da ödenmeyen öğretmenler nöbet ücretlerinin yasal faiziyle ödenmesi için okul müdürlüklerine başvurabilirler.

DANIŞTAY'IN KARARLA İLGİLİ HUKUKİ DEĞERLENDİRMESİ

İşçi ve memur ayrımı yapılmaksızın tüm çalışanların sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkının anayasal güvenceye bağlandığı, ayrıca bu kapsamda uluslararası sözleşme metinleriyle de sendikal hakkın korunması yönünde düzenlemeler getirildiği, kamu görevlilerinin ortak, ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla kurulan sendikaların, bu amaç doğrultusunda sendikal eylem kararı alabileceklerinin kabul edildiği görülmektedir.

Bu kapsamda, sendikal hakkın, demokratik toplumun temeli olan örgütlenme özgürlüğünün bir parçası niteliğinde olduğu açık olup, örgütlenme özgürlüğü, bireylere bir araya gelerek topluluk halinde siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik amaçlarını gerçekleştirmelerine imkân sağlamaktadır.

Dosya kapsamında yapılan inceleme neticesinde, davacının, üyesi olduğu sendikanın aldığı karar doğrultusunda, öğle tatilinde temel gereksinimlerini karşılayabilmeleri için makul bir süre verilinceye kadar nöbet tutmama eylemine katıldığı, bu karar uyarınca nöbet hizmetinde bir aksama olmaması için bağlı olduğu okul müdürlüğüne dilekçe verilerek, nöbet görevinin yerine getirilmediği, ancak idare tarafından, üyesi bulundukları sendikanın aldığı karar doğrultusunda, tam gün eğitim yapılan okullarda, nöbet görevini tam gün yerine getirmesi gerekirken, öğle arası zaman diliminde nöbet tutmama eylemine katılarak, nöbet görevini fiilen yerine getirmeyen öğretmenlerin bu eylemi, yasalara aykırı bir tutum olarak değerlendirilip, ilgili ders ücretinin tahakkuk ettirilmediği anlaşılmaktadır.

Bu durumda, davacının, üyesi olduğu sendikanın yetkili kurulunca alınan karara uyarak, sendikal eyleme destek vermek amacıyla gerçekleşen nöbet tutmama eylemine katılmasının, örgütlenme özgürlüğü kapsamında bulunduğunun dikkate alınmayarak, yasalara aykırı bir tutum olarak değerlendirilerek, nöbet görevinin fiilen yerine getirilmemesinden bahsedilemeyeceğinden, davacının cezalandırılması niteliğinde ilgili ders ücretinin tahakkuk ettirilmemesi işlemlerinde hukuka uygunluk görülmemiştir.

Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün, ''Nöbet görevi'' konulu 26/12/2018 tarih ve E.25010345 sayılı yazısında, eğitim kurumlarında görevli öğretmen ve müdür yardımcılarından nöbet görevi yürütenlerin, bu görevleri sırasında temel insani ihtiyaçlarını karşılamak durumunda oldukları, dolayısıyla bu ihtiyaçların karşılanması amacıyla nöbet görevine verilen araların bu görevin tam olarak yerine getirilmediği sonucunu doğurmayacağı, bu çerçevede, nöbet görevinin, ilgili mevzuatında öngörüldüğü şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, nöbet görevinin, bu görevi yerine getiren öğretmen ve müdür yardımcılarının, temel insani ihtiyaçlarının dikkate alınarak düzenlenmesi ve özellikle öğle arası dinlenme ve yemek ihtiyacı göz önünde bulundurularak, bu sürelerde nöbet görevinin, dönüşümlü olarak yapılmasına imkan tanınması, nöbet görevine verilen araların, nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemesi anlamına gelmeyeceğinden, nöbet görevi için öngörülen ek ders ücretinin tam olarak ödenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Ayrıca her ne kadar davalı idare tarafından, tam gün eğitim yapılan okullarda öğle tatilinde gerçekleştirilen nöbet tutmama eyleminin, eğitim-öğretim faaliyetini aksattığı iddia edilmiş ise de, sendikal hak kapsamında gerçekleştirilen nöbet tutmama eyleminin idareye bildirildiği dikkate alındığında, gerekli tedbirlerin idare tarafından alınması gerektiği tabiidir.

Bu itibarla, Yenice Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ''Nöbet görevi'' konulu, 08/01/2019 tarih ve E.526822 sayılı işlemi ve anılan işlemin dayanağı olduğu ileri sürülen Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün ''Nöbet eylemi'' konulu, 09/11/2018 tarih ve E.21408288 sayılı işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı, uygulanmaları hâlinde giderilmesi güç veya imkânsız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna ulaşılmıştır.

Danıştay kararı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler